MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 2 grudnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

 • Miszmasz - Czarny Piar
 • Miszmasz - Czarny Piar
 • Miszmasz - Czarny Piar
 • Miszmasz - Czarny Piar
 • Miszmasz - Czarny Piar
 • Prowadzenie kursów to naruszenie obowiązku szacunku i lojalności wobec własnego samorządu – twierdzi warszawska korporacja radców prawnych.

  Czy radca prawny może organizować dla aplikantów kursy przygotowawcze do egzaminu radcowskiego? Czy to zwykła działalność gospodarcza stanowiąca element gry rynkowej, czy już działalność konkurencyjna wobec samorządu i naruszenie zasad etycznych korporacji? Właśnie udało się to ustalić.

   

  Źródło wiadomości: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/780866,radca-prawny-nie-moze-prywatnie-szkolic.html

 • Sąd nie może zawiesić postępowania jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy tylko dlatego, że powód nie podał danych pozwalających na ustalenie numerów PESEL, NIP lub w Krajowym Rejestrze Sądowym drugiej strony – uchwalił Sąd Najwyższy.

  Sąd rejonowy jeszcze przed skierowaniem sprawy o zapłatę na rozprawę zawiesił postępowanie, wskazując, że powód mimo wezwania nie podał w terminie danych umożliwiających ustalenie numeru PESEL osób pozwanych.

   

  Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/780864,sad-brak-pesel-nie-jest-powodem-do-zawieszania-procesow.html

 • Ukrywanie dochodów, wyłudzenia podatków czy fałszowanie faktur od wielu lat jest na liście spraw, którymi zajmuje się kontrola skarbowa. Również z roku na rok rośnie skuteczność przeprowadzanych kontroli skarbowych w Polsce.

  W ciągu ostatnich trzech lat skutecznie wzrosła efektywność przeprowadzanych kontroli skarbowych. Według danych Ministerstwa Finansów w okresie od 2011 do 2013 roku skuteczność urzędników kontroli skarbowej wzrosła z 70,3 proc. w 2011 roku do 80,6 proc. w roku 2013.

  Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/780718,kontrola-skarbowa-kto-powinien-bac-sie-fiskusa-w-2014-roku.html

 • Pracownicy Sądu Rejonowego w Płocku doręczają mieszkańcom miasta listy z tego sądu - to wynik trudności z dostarczaniem na czas korespondencji przez Polską Grupę Pocztową - poinformowała w środę PAP rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego Joanna Kasicka.

   

  źródło: http://prawo.rp.pl/artykul/793169,1090138-Przesylki-sadowe-doreczaja-pracownicy-sadu.html

 • Już 150 spraw spadło z wokandy bydgoskiego sądu przez błędy firmy dostarczającej korespondencję. Z tego samego powodu w sądowym biurze podawczym trzeba było wrócić do archaicznego, ręcznego adresowania kopert. Straty już są spore, ale mogą być dużo większe - części spraw grozi nawet przedawnienie.

 • Komornik nie pyta, czy dłużnik rzeczywiście jest dłużnikiem. Dostaje nakaz egzekucji i zajmuje pieniądze. Ofiara może być zdziwiona, że nagle straciła z konta 200 tys. zł i wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa. Oszuści w dalszym ciągu wykorzystują e-Sąd do naciągania firm na grube pieniądze.

  Problem z egzekwowaniem należności powoli odchodzi do lamusa. Wszystko dzięki instytucji e-Sądu, który w prosty sposób umożliwia ściągnięcie należności w ramach elektronicznego postępowania upominawczego. Zostało ono wprowadzone jako odrębne postępowanie mające charakter wezwania do zapłaty w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzania postępowania dowodowego. Niestety, czasami jednak postępowanie dowodowe byłoby wskazane.

   

  Wiadomość prasowa, źródło:  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Komornicy-w-sluzbie-oszustow-3069300.html

 • Zarzuty usiłowania wyłudzenia kamienic o wartości 3,5 mln zł postawiła prokuratura krakowskiemu adwokatowi Adamowi W. i jego klientowi Aleksandrowi L. Śledztwo w tej sprawie, wszczęte w 2000 r., w styczniu podjęto na nowo po uzyskaniu międzynarodowej pomocy prawnej.

   

  Źródło:  http://www.pb.pl/3576912,85732

 • Bieg terminu przedawnienia należności wobec ZUS ulega zawieszeniu m.in. od dnia podjęcia czynności w celu wyegzekwowania długu.
  Przedawnienie ma na celu wyeliminowanie z obrotu prawnego tych należności, które przez zbyt długi czas pozostają niespłacone. Takie rozwiązanie służy stabilizacji stosunków prawnych zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.

   

  Wiadomość prasowa, źródło: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/780256

 • Sąd nie może odmówić przyznania adwokata i zwolnienia z kosztów, zanim wyczerpująco nie wypyta o finansowe możliwości skarżącego.

  Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu sprawy o przyznanie prawa pomocy.

   

  Źródło: http://prawo.rp.pl/artykul/757968,1089888

 • Pan Sebastian korzystał z elektronicznej portmonetki IKO oferowanej przez PKO BP. Niestety, zablokował sobie do niej dostęp i zgubił hasła. Nie pomogły cztery reklamacje złożone do PKO BP. Co pomogło?

   

  Źródło wiadomości: http://wyborcza.pl/1,75248,15528990,Klient

 • W ciągu kilku tygodni w Kaliszu, Drawsku i na Helu Energa-Operator zacznie sprzedawać energię w systemie przedpłat. Energetycy porównują to, co wprowadza Energa, do pre-paidów w telekomach.

  – Usługą będą zainteresowane osoby uboższe – ocenia Izabela Żylińska, redaktor naczelna portalu poświęconego inteligentnym systemom energetycznym Smart-Grids.pl. Przestrzega, że rozwiązanie ma też jedną zasadniczą wadę: – W razie braku pieniędzy na koncie prąd zostanie szybko odłączony, tak jak w przypadku telefonu komórkowego.

   

  Wiadomość prasowa, źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka

 • Pani Teresa pożyczyła pieniądze od prywatnej osoby, a gdy spóźniła się ze spłatą została wyrzucona z własnego mieszkania. Dwaj mężczyźni wynieśli jej rzeczy na korytarz i zatrzasnęli drzwi. Policja nie reagowała. Problemy kobiety zaczęły się, gdy pożyczyła 40 tys. zł od Szymona W. Podpisując umowę zgodziła się, że wciągu pół roku odda aż 80 tys. zł. Sprawę bada prokuratura.

   

  Źródło: http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1335299

 • Pani Teresa pożyczyła pieniądze od prywatnej osoby, a gdy spóźniła się ze spłatą została wyrzucona z własnego mieszkania. Dwaj mężczyźni wynieśli jej rzeczy na korytarz i zatrzasnęli drzwi. Policja nie reagowała. Problemy kobiety zaczęły się, gdy pożyczyła 40 tys. zł od Szymona W. Podpisując umowę zgodziła się, że wciągu pół roku odda aż 80 tys. zł. Sprawę bada prokuratura.

   

  Źródło: http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1335299

 • Adam Szczepański był pewny, że za pół miliona złotych kupił na licytacji komorniczej działkę z domem. Pół roku później okazało się, że przez pomyłkę komornika i biegłego sądowego. do mężczyzny należy tylko 30 procent domu! Resztę dostał sąsiad, który licytował część rolną gospodarstwa.

  Źródło: http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1335233

 • Cztery procent na lokacie? Żaden problem. Wystarczy, że zamrozimy pieniądze na dwa lub trzy lata. Analitycy prognozują jednak, że pod koniec roku wzrosną stopy NBP i wówczas oprocentowanie lokat zacznie piąć się w górę. A zerwanie długiego depozytu przed terminem pozbawi nas części odsetek.

   

  źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-namawiaja-na-dlugoterminowe-lokaty-To-pulapka-3067484.html

 • Hakerzy podszywają się pod firmy, budują im fałszywą tożsamość i ogłaszają się w urzędach pracy, żeby znaleźć „muły”, które pomogą wytransferować pieniądze za granicę.

   

  — To oszustwa wysokiej próby, dokonywane z wykorzystaniem socjotechniki — mówi Piotr Marek Balcerzak, sekretarz- członek Prezydium Rady Bankowości Elektronicznej ZBP.

  Prześledźmy proceder na przykładzie firmy Dary Ziemi.

   

  Źródło wiadomości: http://www.pb.pl/3572038,71853,zrobieni-w-mula

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY