MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

stress 3853148 340 copyProkurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Tarnowie akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom o popełnienie przestępstw polegających na wyzyskiwaniu przymusowego położenia osób i udzielania im pożyczek na lichwiarski procent

 

Zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 42 przestępstw. Cztery osoby są również oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą również stosowania przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu świadczeń niewspółmiernych wobec kwoty udzielonych pożyczek.

 

Prokurator zarzucił oskarżonym również popełnienie przestępstw polegających na podżeganiu świadków do składania fałszywych zeznań oraz użycie gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na treść zeznań i wyjaśnień, obciążających członków zorganizowanej grupy przestępczej. Czyny te zostały popełnione po tymczasowym aresztowaniu czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Czyny te zostały zakwalifikowane z art. 258 § 1 k.k., z art. 304 § 1 k.k., z art. 282 k.k. z art. 238 k.k., z art. 233 § 1 k.k., z art. 245 k.k., z art. 286 § 1 k.k., z art. 270 § 2 k.k., z art. 272 k.k. i inne.

 

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Wobec pięciu oskarżonych na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Wyzyskiwali trudne położenie pokrzywdzonych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa funkcjonowała na terenie Tarnowa i okolic. Jej członkowie wyzyskiwali przymusowe położenie innych osób, najpierw udzielając takim osobom pożyczek pieniężnych, a następnie domagając się ich zwrotu z uwzględnieniem oprocentowania przekraczającego niekiedy kilkunastokrotnie regulowane przepisami maksymalne odsetki.

 

W celu wyegzekwowania dochodzonych roszczeń sprawcy wykorzystywali dokumentację zawierającą prawdziwy podpis pokrzywdzonych, lecz wypełnioną niezgodnie z jego wolą i na ich szkodę. Tego rodzaju dokumenty były następnie przedstawione Sądom oraz Prokuraturze, wywołując w ten sposób błędne przekonanie tych organów co do rzeczywistych podstaw roszczeń majątkowych wobec pokrzywdzonych. Posłużenie się tak przygotowaną dokumentacją przez członków zorganizowanej grupy przestępczej odbywało się z wykorzystaniem zaangażowania prawnika, a następnie adwokata, który również jest oskarżonym w tej sprawie.

 

W kilku przypadkach, działanie sprawców doprowadziło pokrzywdzonych do znacznych szkód materialnych oraz osobistych.

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY

 

MEDIA O LICHWIE