MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  6 grudnia 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

premier-mRząd przyjął projekt przepisów zwiększających poziom ochrony konsumentów korzystających z usług firm udzielających kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie muszą posiadać zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie takiej działalności.

W nowych regulacjach zwiększono też kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego. Zyskała ona uprawnienia do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec podmiotów, w stosunku do których zachodzi podejrzenie, że wykonują działalność licencjonowaną bez wymaganego zezwolenia, zwłaszcza z zamiarem oszustwa.

Jednym ze środków ochrony interesów konsumentów jest także zapis dotyczący wielkości kapitału i formy prawno-organizacyjnej dla firmy pożyczkowej. Przedsiębiorstwa takie mają być spółkami akcyjnymi lub z ograniczoną odpowiedzialnością i muszą mieć nie mniej niż 200 tys. zł kapitału zakładowego. Osoby zasiadające we władzach takich spółek nie mogą być karane. Za niespełnienie tych wymogów przewidziano kary: grzywny do 500 tys. zł i pozbawienia wolności do 2 lat.

Wprowadzono także przepisy, które wyeliminują pobieranie nadmiernych opłat związanych z udzielaniem i obsługą pożyczek. Lepsza ochrona klienta ma dotyczyć też sytuacji, gdy będzie on zalegał ze spłatą pożyczki. Ma to zapobiegać wpadaniu konsumentów w spiralę zadłużenia.

Efektem wprowadzonych rozwiązań ma być większe zaufanie obywateli do pozabankowego sektora pożyczkowego. Dzięki nowym regulacjom powinny spaść też koszty kredytów i pożyczek konsumenckich. A przede wszystkim z rynku finansowego powinny zniknąć nieuczciwe firmy z sektora pozabnkowego, aby nie dochodziło do nadużyć.

LS

źródło: premier.gov.pl

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY

 

MEDIA O LICHWIE