MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 19 marca 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

police 2122394 340Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenia na szkodę banku PKO BP S.A. kredytów na kwotę ponad 10 milionów złotych oraz prania brudnych pieniędzy. Doszło do tego w latach 2014 – 2015

 

W dniu 11 października,  na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Radomiu zatrzymali 16 osób zaangażowanych w przestępczy proceder. Ponadto jedna osoba dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury po zatrzymaniu najbliższej dla niej osoby.

 

W trakcie realizacji w szeregu miejscowościach na terenie 11 województw przeszukano ponad 70 pomieszczeń i budynków - zarówno w miejscach zamieszkania podejrzanych, jak również siedzibach spółek.

 

Mechanizm działania sprawców polegał na utworzeniu, bądź przejęciu spółek kapitałowych, przygotowaniu poświadczającej nieprawdę dokumentacji dotyczącej sytuacji finansowej tych spółek, a następnie wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę 10 milionów 284 tysiące złotych. Pieniądze te były transferowane na kolejne rachunki bankowe pod pozorem transakcji gospodarczych.

 

Wyłudzenie kredytów następowało przy współpracy z pracownikami oddziału banku, w tym jego dyrektorem.

 

Tymczasowe areszty

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Lublinie prokuratorzy ogłosili im zarzuty popełnienia przestępstw:

doprowadzenia banku PKO BP oraz Banku Gospodarstwa Krajowego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 10 milionów złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego),

prania wyłudzonych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 10 milionów złotych (art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 299 par. 5 kodeksu karnego).

 

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokurator wobec trzech osób zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych.

 

W odniesieniu do 14 osób prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań.

 

W dniu 13 października sąd postanowił o tymczasowym aresztowaniu 14 podejrzanych.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

PS

Dzień dobry,

w związku z poniedziałkowym tekstem http://antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/banki/12087-wyludzili-ponad-10-milionow-zlotych-na-szkode-banku-pko-bp-sa-przy-wspolpracy-z-pracownikami-oddzialu-banku-w-tym-jego-dyrektorem bardzo proszę o opublikowanie stanowiska banku jak poniżej:

"Sprawa została wykryta dzięki działaniom Departamentu Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego już w 2015 roku. Ustalenia audytu wewnętrznego zostały przekazane organom ścigania. Obecne zatrzymania są wynikiem zawiadomień prokuratury przez służby banku".

Joanna Fatek

Starszy specjalista

 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY