MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 17 listopada 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

face 268908 340Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy obszerny, liczący prawie 400 stron, akt oskarżenia przeciwko Bożenie W. oraz 17 innym osobom. Zostały one oskarżone między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie kredytów i leasingów w oparciu o nierzetelne i podrobione dokumenty oraz pranie brudnych pieniędzy

 

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, art. 270 par. 1 kodeksu karnego, art. 286 par. 1 kodeksu karnego, art. 297 par. 1 kodeksu karnego i art. 299 par. 1, 5 i 6 kodeksu karnego.

 

W latach 2009 - 2010 między innymi na terenie Bydgoszczy, Poznania, Wałbrzycha, Piły oraz Grudziądza poszczególni członkowie grupy, w ramach podziału ról, wyszukiwali osoby zwane „słupami". Przygotowywane były dla nich nierzetelne i podrobione dokumenty niezbędne do zawierania umów z wybranymi instytucjami kredytowo-leasingowymi - głównie zaświadczenia o fikcyjnym zatrudnieniu i osiąganych dochodach oraz sfałszowane historie rachunków bankowych). Osoby te następnie przedkładały te dokumenty w banku i zawierały umowy kredytowo-leasingowe.

 

W procederze brały udział także osoby związane zawodowo z branżą bankową, w tym była naczelnik Wydziału Bankowości Osobistej i Prywatnej Banku PKO SA. I Oddział w Bydgoszczy.

 

Łączna kwota oszacowanych strat, obejmujących wyłudzone kredyty, wyniosła 27 milionów złotych.

 

Zarzuty przedstawiono ponad 100 osobom

Spośród osiemnastu oskarżonych osób cztery wyraziły wolę tzw. dobrowolnego poddania się karze. Jedna z nich wyraziła wolę poddanie się karze w wymiarze 1 roku i 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Oskarżony będzie także musiał naprawić wyrządzoną zarzuconymi mu czynami szkodę.

 

Jest to kolejny akt oskarżenia będący efektem prowadzonego od kilku lat, złożonego przedmiotowo i podmiotowo śledztwa. W jego toku zarzuty przedstawiono łącznie ponad 100 osobom zaangażowanym w przestępczy proceder. Ponad 60 z nich usłyszało już prawomocne wyroki skazujące.

W sprawie tej zabezpieczono majątek o łącznej wartości około 21 milionów złotych.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY