MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 3 grudnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

question palący znak zapytania copy copy copyPod koniec stycznia br. podjęliśmy kolejną próbę wyjaśnienia sytuacji finansowej Banku Spółdzielczego w Mszczonowie

 

Śledztwo dziennikarskie ujawniło, że w 2021r. Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadziła kontrolę w banku w zakresie "oceny jakości aktywów i zarządzania ryzykiem kredytowym". Kontrolerzy stwierdzili, że bank nie dostosował się do wymogu przepisów o zarządzaniu ryzykiem w działalności operacyjnej banku (działalność operacyjna to działalność zgodna z zezwoleniem na prowadzenie banku).

 

Więcej:

Dziennikarskie ustalenia w sprawie Banku Spółdzielczego w Mszczonowie (aktualizacja: 28.01, 12.02, 19.02, 23.02, 24.02, 04.03, 12.03, 25.03, 26.03, 02.04, 10.04, 21.04, 07.05, 01.07, 16.07)

 

Podczas zbierania materiałów, pojawiła się konieczność zweryfikowania pewnej wiadomości związanej z mszczonowskim bankiem, a dotyczącej innego banku. Tym innym bankiem jest Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej, którego zasięg działalności obejmuje także powiaty rawski i żyrardowski (tak jak BS Mszczonów).

 

Na pytanie można było odpowiedzieć tylko jednym słowem: „tak” lub „nie”. Przy czym w odpowiedzi "nie" mieściła się także możliwość powołania się na tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

Pierwsze zapytanie BS w Białej Rawskiej otrzymał mailowo 8 maja. Nie odpowiedział. Zapytanie po raz drugi zostało wysłane 12 maja. Do 3 lipca nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Wysłaliśmy pisemne żądanie do banku.

Bank otrzymał je 7 lipca.

 

11 lipca kancelaria prawna przysłała bardzo dziwną odpowiedź.

Zaczynamy wyjaśniać, "przyciskamy do muru". Chyba zbyt mocno, bo 20 lipca otrzymujemy zastrzeżenie - o braku możliwości publikacji informacji.

Powołano się na art. 14 ust. 5 prawa prasowego - "Dziennikarz nie może opublikować informacji, jeżeli osoba udzielająca jej zastrzegła to ze względu na tajemnicę zawodową".

 

Ciekawostka

31 maja tego roku bank w Białej Rawskiej otrzymał wyróżnienie za II miejsce w kategorii "efektywność". Nagroda została wręczona podczas Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2023.

 

Dla przypomnienia, do 31 maja nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania zadane w dniach 8 i 12 maja.

 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY