MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 9 grudnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

bs bank mszczW aneksie do „Białej Księgi Unii Europejskiej” podkreślono, iż instytucje finansowe nie mogą funkcjonować bez zaufania publicznego do ich stabilności

Pan Marek postanowił założyć firmowe konto bankowe w Banku Spółdzielczym w Mszczonowie. Podpisał umowę i czekał, aż podpisze ją zarząd banku.

W pewnym momencie zeszła do niego, pełniąca wówczas funkcję wiceprezesa banku, Małgorzata Wojtczak. Na sali obsługi zaczęła go pytać o różne sprawy. Pan Marek uważa, że pytania ujawniały jego dane stanowiące tajemnicę bankową. Na sali obsługi miała być, wg jego relacji, nieznana mu klientka banku. Zrezygnował z założenia konta i wyszedł.

 

Następnego dnia zażądał od banku zabezpieczenia monitoringu. Żądanie wystosował kilka razy. Bank jednak monitoringu nie zabezpieczył, gdyż bankowcy przejrzeli monitoring i stwierdzili, że nie było wówczas nikogo postronnego.

 

Nagranie było dostępne przez 30 dni i następnie nadpisały się na nim kolejne. Taka jest oficjalna wersja mszczonowskich bankowców. Wojtczak, zeznała w sądzie (bank był pozwany w sprawie niezwiązanej z monitoringiem), że nie pamięta z kim przeglądała monitoring.

 

Za złamanie tajemnicy bankowej grozi kara do 1 mln zł oraz pozbawienie wolności do lat 3.

 

Sytuacja wydaje się być kuriozalna, gdyż nie zabezpieczono dowodu, mającego świadczyć o swojej niewinności. Po to zakłada się monitoring, żeby go wykorzystać w przypadkach spornych czy wypadkach. Ma się wtedy dowód wprost, że nie złamano prawa lub nie jest się sprawcą wypadku.

 

 

Mamy tutaj kilka ciekawych tematów do przemyśleń i może znalezienia odpowiedzi:

 

- Czy z punktu psychologicznego możliwe jest niezabezpieczenie dowodu świadczącego o swojej niewinności i narażenie się przez to na poważne skutki prawne?

 

- Czy z tego samego punktu możliwe jest, aby żądać zabezpieczenia dowodu świadczącego o tym, że nie ma się racji (pan Marek)?

 

- Hipotetycznie, gdyby nagranie potwierdzało wersję pana Marka to, czy świadome niezabezpieczenie dowodu możliwego naruszenia tajemnicy bankowej - jest przestępstwem?

 

 

 

Aktualizacja: 3 października

 

Artykuły powiązane

 

Czy Małgorzata Wojtczak - prezes BS w Mszczonowie, dobrze zastosowała przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu? (aktualizacja: 02.10)

 

Czy Małgorzata Wojtczak - prezes Banku Spółdzielczego w Mszczonowie, dotrzyma słowa i zwróci panu Jackowi 150 zł? (aktualizacja: 03.10) 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY