MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 16 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

skrzydło morskie hotelu 4 KoloryMegaprzekręt czy tylko źle prowadzona inwestycja? (2)

W artykule " Dawcy kapitału " opisałem sprawę lublinianki Barbary S., która powiadomiła prokuraturę o tym, że została oszukana na znaczną kwotę. Jak twierdzi, za namową firmy Home Broker SA (HB) zdecydowała się nabyć lokal w mającym powstać hotelu 4 Kolory we Władysławowie. Pani Barbara była zapewniana przez HB, że inwestycja jest bezpieczna, gdyż nad nią "czuwa" Getin Noble Bank SA, a Home Broker jest częścią holdingu należącego do Leszka Czarneckiego.

Powiedziano jej także, że jest ostatni lokal do nabycia i specjalnie dla niej może być on przytrzymany maksymalnie przez 24 godziny. Lokal ten miał przynosić zarobek, gdyż niezależnie od tego, czy hotel zostanie oddany do użytku, czynsz dzierżawny miał być płacony od 2013r. Lublinianka nie miała czasu na poważne zastanowienie się nad propozycją. Teraz już wie, że inne osoby też nabywały "ostatnie lokale".

Niestety, obietnice pozostały tylko na papierze. Piętro w skrzydle hotelu, w którym miałam mieć swój lokal nie zostało nawet do teraz wybudowane, czynszu również nie mam płaconego. Dwukrotnie wystąpiłam do firmy Home Broker z wezwaniami o przejęcie inwestycji. Nie otrzymałam żadnej rzeczowej odpowiedzi"

- napisała w zawiadomieniu do prokuratury.

Obecnie inwestycja jest bardzo zadłużona, kolejni wierzyciele wpisują się na hipoteki. Jest złożony wniosek o upadłość spółki, która miała wybudować hotel.

przeczytaj artykuł -  Dawcy kapitału

Nie dałam się "przekręcić"

Po ukazaniu się artykułu napisała do redakcji pani Agnieszka z Krakowa. W połowie 2013 roku chciała nabyć lokal w skrzydle Morskim w hotelu 4 Kolory (w tym samym skrzydle, w którym pani Barbara pół roku wcześniej kupiła już "ostatni lokal"). Krakowianka w rozmowach z HB korzystała z usług prawnika, który odradził jej w końcu tę inwestycję, jako bardzo niepewną. Pani Agnieszka przesłała nam korespondencję mailową, jaką prowadziła z krakowskim oddziałem Home Broker. Anna Kołodziejska, doradca ds. nieruchomości HB tak pisała w połowie zeszłego roku do mieszkanki Krakowa o inwestorze:

“4 KOLORY IDEA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” (wcześniejsze brzmienie firmy: Przedsiębiorstwo Handlowe “REDA” D. Guzek i R. Guzek Sp.j.) powstała w 1991 roku, na rynku dewelopersko-hotelarskim działa od 2001 roku.  Spółka w 2004 roku wybudowała Hotel VELAVES we Władysławowie. Początkowo dysponował on 61 pokojami hotelowymi, a na dzień dzisiejszy po kilku rozbudowach znajdziemy tam ponad 170 pokoi oraz obszerna infrastruktura towarzysząca – SPA, baseny, restaurację, salę konferencyjną. Średnie obłożenie hotelu 2012: I- 62% , II-77%, III-45%, IV-56%, V-48%, VI-78%, VII-85%] Obłożenie zdecydowanie wyższe niż średnia na rynku. Duży bagaż doświadczeń zaprocentował decyzją o budowie nowego, większego hotelu 4 KOLORY wraz z infrastrukturą gastronomiczną, sportowo-rekreacyjną oraz SPA.

Najbardziej bezpieczna tego typu inwestycja”

Anna Kołodziejska o samej inwestycji napisała tak:

I etap- skrzydło cytrynowe jest już całkowicie sprzedane. Tak jak wspominałam na spotkaniu,  i nie będę też tego ukrywać w pierwszym etapie nastąpiły opóźnienia wynikające   z przearanżowaniem  projektu. (Pomiędzy budynkami, powstanie przełączka, która wydzieli 3 strefy hotelu, dodatkowo cała środkowa część pomiędzy budynkami zostanie zadaszona). To z kolei wiązało się z dodatkowymi kosztami dla dewelopera. Na dodatkowe wydatki musiał odpowiedzieć bank, który na nowo musiał prześwietlił dokumenty i biznesplan. Projekt został ponownie zaakceptowany . W banku nigdy nie pracowałam  ale wydaje mi się że bank  pożyczając kilkadziesiąt milionów zł raczej dokładnie sprawdza dany biznes i ocenia ryzyko. To bank  trzyma  ścisły nadzór nad inwestycją i to on (konsorcjum GNB/ IDEA) akceptuje każdy wydatek inwestora. Wszyscy właściciele dostali zaległe czynsze wraz z odsetkami. Dodatkowo inwestor za zgodą banku zobligował się do pokrycia kosztu ubezpieczenia pomostowego ( klientów którzy kredytowali nieruchomość) ,ze względu na przesunięcie terminu przeniesienia własności. Środki które wpłacają klienci na II etap inwestycji trafiają do banku a nie do developera.  Bank otworzył rachunek escrow (rachunek powierniczy). Dzięki temu jest to najbardziej bezpieczna tego typu inwestycja - gorset uszyty przez banki.

Podała też terminy związane z inwestycją:

zakończenie prac budowlanych - najpóźniej do dnia 30 sierpnia 2013 roku, podpisywanie aktów przeniesienia własności - najpóźniej do 30 grudnia 2013 roku.

Polegaliśmy na oświadczeniach inwestora

Rzecznikowi prasowemu Home Broker zadałem następujące pytania:

  • czy Anna Kołodziejska jest pracownikiem HB?
  • dlaczego potencjalnej klientce nie są przekazywane prawdziwe informacje dotyczące kłopotów inwestora już w tamtym czasie?
  • dlaczego została podana nieprawda dotycząca zapłaty zaległych czynszów?
  • dlaczego została podana nieprawda dotycząca środków wpłacanych Bankowi? Środki wpłacane są Bankowi na podstawie umowy przelewu wierzytelności jako zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu, a nie jako zabezpieczenie II etapu inwestycji.
  • kiedy Bank utworzył rachunek powierniczy na potrzeby tej inwestycji? Od kiedy wpływają tam środki?

Otrzymana odpowiedź od Jerzego Węglarza (manager PR):

Pani Anna Kołodziejska pozostaje współpracownikiem Home Broker Nieruchomości S.A, na zasadach współpracy między przedsiębiorcami.

Na podstawie jednego tylko przekazu nie można wysnuć domniemania jakoby pani Kołodziejska nie informowała potencjalnego klienta w przedmiocie kłopotów inwestora. Co więcej, sytuacja inwestycji 4 Kolory ma i miała charakter dynamiczny, zmienny w zależności od stanowiska wierzycieli i aktualnych środków finansowych pozostających w dyspozycji inwestora. Zwracam Pańską uwagę na okoliczność, że klienci niejednokrotnie otrzymywali zaległe czynsze. Zwracam również uwagę na fakt, że rolą spółki Home Broker Nieruchomości S.A było świadczenie usług pośrednictwa w sprzedaży inwestycji. Z faktu treści tej współpracy wynika konieczność polegania w określonych segmentach na oświadczeniach inwestora i jego partnerów biznesowych. W szczególności pośrednik nie ma co do zasady dostępu do rachunków bankowych inwestora, do treści umów przezeń zawieranych w zakresie bieżącej obsługi przedsiębiorstwa lub w szczególności informacji objętych tajemnicą bankową, jak w przypadku daty utworzeniu rachunku ESCROW. Podobnie, Home Broker Nieruchomości S.A nie jest władny dokonać weryfikacji treści porozumień zawieranych przez inwestora i jego wierzycieli jeśli te objęte będą tajemnicą przedsiębiorstwa. Oczywiście, wszyscy klienci Home Broker mogą liczyć na nasze wsparcie w podjęciu negocjacji zmierzających do pozytywnego zakończenia sprawy. Ponadto, Home Broker stara się pomóc zainteresowanym wierzycielom w osiągnięciu porozumienia, które pozwoli na dalsze prowadzenie projektu.

cdn.

 

Jan Wels

antyegzekucja

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY