MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  10 lipca 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

credit 4516067 340Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem kredytów bankowych. Na polecenie prokuratora zatrzymano 6 osób

 

Zachęcały do brania kredytów, których nie spłacano

W toku śledztwa ustalono, że dwie kobiety wyłudzały kredyty w ustalonych bankach za pośrednictwem osób wyszukiwanych w tym celu spośród swoich znajomych i rodzin, które nie figurowały w bazie Bankowej Informacji Kredytowej. Osoby te były zachęcane do zawierana umów kredytowych na swoje dane osobowe oraz dalszej współpracy z podejrzanymi poprzez obiecane korzyści finansowe, które miały otrzymać z tego tytułu.

W ramach ujawnionego procederu, osoby te pełniły rolę tzw. „słupów”, przedkładając w bankach nierzetelne zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, które miały istotne znaczenie dla uzyskania pozytywnych decyzji w zakresie złożonych wniosków kredytowych.

 

Dla celów przestępczych działań, dwie podejrzane wykorzystywały między innymi prowadzoną przez siebie spółkę.

 

W rzeczywistości osoby te nie miały zamiaru, jak też możliwości finansowych spłaty zaciągniętych zobowiązań bankowych, których łączna objęta postanowieniami o przedstawieniu zarzutów stanowi obecnie kwotę ponad 840 tys. zł.

 

Zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił zarzuty popełnienie czynów polegających na doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwóch banków z siedzibą w Warszawie poprzez wprowadzenie w błąd ich pracowników, co do zamiaru i możliwości finansowych spłaty kredytów gotówkowych. Przestępstwa te kwalifikowane są z art. art. 286 par. 1 kk, art. 297 par. 1 kk i art. 270§1 kk. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zakazem wydania paszportów.

W sprawie nadal trwają działania procesowe służące ustaleniu pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionymi przestępstwami.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY