MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 20 września 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

cba ogolnie copyCentralne Biuro Antykorupcyjne wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Lublinie przerwało proceder preferencyjnego traktowania jednej z firm, której przedstawiciele wręczali łapówki w zamian za udzielanie zleceń bądź ujawnianie istotnych informacji. Zatrzymano 11 osób. Wobec pięciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt

 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej wręczającej korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z terenu województw lubelskiego i świętokrzyskiego. Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy, a tym samym za czyny nieuczciwej konkurencji.

 

Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tysięcy złotych. Ponadto ustalono, że wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo.

 

W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego 11 osób, przedstawicieli przedsiębiorstw zamieszanych w proceder przestępczy, którym przedstawiono zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie nadzorującej toczące się postępowanie. Na wniosek prokuratury wobec pięciu osób sąd zastosował tymczasowy areszt z zamianą na kaucje od 70 do 300 tys. zł. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Jednocześnie wykonano przeszukania w 6 firmach na terenie kraju.

 

Odpowiedzialność karna grozi osobom pełniącym w firmach funkcje kierownicze, a także szeregowym pracownikom, którzy przyjmują lub wręczają korzyści majątkowe lub osobiste. Uniknięcie kary możliwe jest, gdy korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a osoba która ich udzieliła zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw. Osoba zawiadamiająca musi również ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

 

 

 

LS

CBA

foto: CBA 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY