MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 15 sierpnia 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hacker 2300772 340Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w okresie od 25 - 29 listopada 2019 roku funkcjonariusze Wydziałów do Walki z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji dokonali przeszukań u 42 osób na terenie całego kraju. W trakcie czynności zabezpieczono ponad 170 elektronicznych nośników danych. Przeszukania zostały przeprowadzone w sprawie procederu polegającego na pozyskiwaniu nielegalnego programu komputerowego IM RAT

 

Międzynarodowa akcja wymierzona w sprzedawców i użytkowników IM RAT (Immiment Monitor Remote Access Trojan) była skoordynowana przez Europol i Eurojust.

 

Międzynarodowa współpraca prokuratur i służb policyjnych

Postępowanie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zainicjowały materiały przekazane przez organy wymiaru sprawiedliwości Związku Australijskiego. W ramach prowadzonego przez siebie postępowania dotyczącego rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania, Australijska Policja Federalna ustaliła osobę rozprowadzającą program oraz jej klientów, w tym na terenie Europy. Koordynowane przez Europol i Eurojust działania doprowadziły do międzynarodowej operacji wymierzonej w sprzedawców i użytkowników RAT. Ich głównym celem było wyeliminowanie z obrotu nielegalnego i niebezpiecznego oprogramowania.

 

Przeszukania u kilkudziesięciu osób na terenie całego kraju

Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, funkcjonariusze Wydziałów do Walki z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji dokonali przeszukań u 42 osób na terenie całego kraju. W trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 170 elektronicznych nośników danych, które zostaną poddane badaniu przez biegłych z zakresu informatyki.

 

Sposób działania programu

Remote Access Trojans to rodzaj oprogramowania umożliwiającego przestępcom nieograniczony dostęp do komputera ofiary, a po zainstalowaniu na komputerze ofiary jest w zasadzie nie do wykrycia. RAT daje cyberprzestępcom całkowicie swobodny dostęp do danych znajdujących się na komputerze, umożliwia wyłączenie oprogramowania antywirusowego, kradzież haseł do kont bankowych i innych wrażliwych danych, rozsyłanie złośliwego oprogramowania, a nawet podsłuchiwanie i obserwowanie użytkownika komputera za pomocą mikrofonu i kamery. Koszt nabycia oprogramowania to jedynie 25 dolarów.

 

Odpowiedzialność karna za przestępstwa komputerowe

Przestępstwo polegające na wytwarzaniu, pozyskiwaniu, zbywaniu lub udostępnianiu innym osobom oprogramowania umożliwiającego dostęp do informacji przechowywanych na cudzym komputerze jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

 

 

 

 

LS

Prokuratura krajowa

foto: Pixabay

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY