MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  22 marca 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

tram 3329586 340Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w kwietniu br. wyniósł 7,8, natomiast wskaźnik wyprzedzający osiągnął 5,7 - podał GUS. Wśród gospodarstw domowych utrzymuje się bardzo wysoka skłonność do konsumpcji

 

Wskaźniki ufności konsumenckiej - bieżący i wyprzedzający - są na bardzo wysokim poziomie. Gospodarstwa domowe dobrze oceniają swoją sytuację finansową w ostatnim roku i jeszcze lepiej w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Pozytywnie oceniają też kondycję gospodarki i wierzą, że w najbliższych miesiącach będzie się jeszcze poprawiała. Nie boją się utraty pracy. Szkoda, że jeszcze pesymistycznie spoglądają na możliwości oszczędzania, chociaż maleje przewaga konsumentów, którzy tak uważają.

 

Dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w kwietniu wskazują, że w najbliższych miesiącach Polacy będą z ochotą robili zakupy, co jest dobrą informacją dla przedsiębiorców, gdyż ich towary znajdą nabywców, jak i dla gospodarki, którą dalej mocno będzie wspierała konsumpcja. O dobrej kondycji gospodarstw domowych świadczy chociażby rekordowe zainteresowanie tegoroczną majówką, która napędza klientów biurom podróży. Liczba rezerwacji w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła prawie dwukrotnie.

 

Świetnie sprzedają się też wyjazdy wakacyjne. Według ostatnich danych Polska znalazła się tez w I kwartale br. w ścisłym gronie europejskich liderów wzrostu sprzedaży nowych samochodów. Marzec okazał się najlepszy od 2000 roku.

 

Polacy nie boją się też bezrobocia, skoro znalezienie nowego zajęcia - jak wynika z analiz Instytutu Badawczego Randstad - zajmuje obecnie średnio 2,5 miesiąca, czyli znacznie mniej czasu iż kilka lat wcześniej.

 

Optymizm konsumpcyjny wzmagają także rosnące wynagrodzenia. Średnia płaca powoli zbliża się już do 5 tys. zł miesięcznie. Pracodawcy oferują wyższe wynagrodzenia, bo próbują zatrzymać dotychczasowych pracowników lub pozyskać nowych.

Wszystko wskazuje na to, że ten boom konsumpcyjny nie przełoży się na znaczący wzrost inflacji, przynajmniej w tym roku.

 

 

 

LS

Zbigniewa Maciąg, Konfederacja Lewiatan

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY