MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  24 maja 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

fantasy 3778227 340Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Lublinie w sprawie wystawiania przez Rafała C. „pustych” faktur VAT o wartości blisko 207 mln zł brutto oraz tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Straty Skarbu Państwa wynoszą ponad 38 mln zł

 

Ustalenia śledztwa

Na trop przestępczej działalności wpadli funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie, którzy przeprowadzili kontrolę podatkową podmiotu zarejestrowanego na terenie Hrubieszowa. Jednoosobową działalność gospodarczą prowadził 43 letni Rafał C.

 

Ustalono, iż Rafał C. w 2012 roku, po zarejestrowaniu swojej firmy jako formalny podatnik podatku VAT, nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.

Jednocześnie w latach 2012-2014 przyjął, do dokumentacji księgowej firmy, 227 faktur VAT od kilkudziesięciu firm z terenu całego kraju. Dokumenty wskazywały na rzekomy zakup sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego za łączną kwotę ponad 204 mln zł brutto.

 

Jednocześnie w tym samym okresie Rafał C. wystawił 227 faktur VAT dokumentujących rzekomą sprzedaż elektroniki kilkudziesięciu podmiotom gospodarczym z całego kraju. Kwota wynikająca z jego „pustych” faktur wyniosła blisko 207 mln zł.

 

Z wyliczeń kontroli podatkowej wynika, iż zobowiązania podatkowe firmy Rafała C. za lata 2012-2014 wynoszą ponad 38 mln zł.

 

Ponadto ustalono, iż w okresie od sierpnia 2014 roku do maja 2016 roku Rafał C., w celu legalizacji środków finansowych pochodzących z przestępstwa, przekazał swojej żonie Elżbiecie C. w formie pozornych darowizn ponad 750 tys zł. Część z tych pieniędzy Elżbieta C. przeznaczyła na zakup nieruchomości.

 

Zatrzymania i zarzuty

7 listopada 2018 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze ABW z Delegatury w Lublinie zatrzymali Rafała C. i Elżbietę C.

Rafał C. usłyszał 6 zarzutów. Jeden dotyczy popełnienia oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, a kolejne prania brudnych pieniędzy.Elżbiecie C. przedstawiono 5 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy.

 

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwojga podejrzanych w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania z uwagi na grożącą im surową karę, jak również obawę matactwa.

8 listopada 2018 roku sąd zastosował wobec Rafała C. i Elżbiety C. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

 

Nadto Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym w wysokości 750.000 zł na nieruchomościach należących do podejrzanych.

 

Za popełnione przestępstwa Rafałowi C. grozi do 15 lat pozbawienia wolności, zaś Elżbiecie C. do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY