MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

rur fotoW dniu 9 listopada uruchomiona została rejestracja podmiotów świadczących usługi rozwojowe w Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR).

RUR to ogólnopolska, internetowa baza ofert usług rozwojowych - szkoleniowych i doradczych, dostępna pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl.

Stanowi ona rozbudowaną wersję internetowej bazy szkoleń działającej pod tym samym adresem do końca października 2015r.

Warunkiem uzyskania wpisu do RUR jest uzupełnienie Karty Podmiotu oraz podpisanie i przesłanie do PARP stosownego oświadczenia. Oświadczenie należy wygenerować z systemu informatycznego po zatwierdzeniu Karty Podmiotu, a jego wpływ do PARP uruchamia proces weryfikacji Karty. Jedynie oświadczenia wygenerowane z systemu będą przyjmowane jako poprawnie złożone.

W miarę postępu procesu rejestracji podmiotów, RUR będzie stopniowo nasycany ofertami usług publikowanymi przez usługodawców, zaś potencjalni uczestnicy usług - przede wszystkim przedsiębiorcy i ich pracownicy – po utworzeniu konta będą mogli korzystać z coraz bogatszej oferty szkoleniowo-doradczej lub zgłaszać zapotrzebowanie na usługi niedostępne w bazie.

Uruchomienie rejestracji podmiotów nie oznacza rozpoczęcia możliwości korzystania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych na współfinansowanie usług rozwojowych dla przedsiębiorców i ich pracowników. W odpowiedzi na zastrzeżenia podniesione przez Komisję Europejską odnośnie do kryteriów rejestracji usługodawców, przyjętych w toku konsultacji społecznych, w PARP rozpoczęto prace związane z wprowadzeniem zmiany tych kryteriów w kierunku określenia wymogów jakościowych dotyczących podmiotów świadczących usługi rozwojowe z możliwością dofinansowania ze środków EFS. Do czasu ich zakończenia oraz wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 24 maja 2011 r. w sprawie Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, uwzględniającej nowe warunki rejestracji, RUR pozostaje uruchomiony dla użytkowników, którzy finansują udział w usługach ze środków innych niż EFS.

Użytkownicy RUR mogą korzystać z instrukcji stanowiącej część funkcjonalności RUR. Dodatkowe informacje można uzyskać od ekspertów dyżurujących pod numerem telefonu 801 808 108 lub wysyłając zapytanie na adres info@inwestycjawkadry.pl.

24 października 2015 r. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaakceptowało ostateczną treść Regulaminu RUR. Regulamin określa zasady i warunki funkcjonowania Rejestru Usług Rozwojowych oraz prawa i obowiązki użytkowników RUR. Akceptacja Regulaminu przez użytkownika jest warunkiem koniecznym do utworzenia konta w systemie i korzystania z przygotowanych funkcjonalności RUR.

Komentarz Konfederacji Lewiatan

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła rejestrację podmiotów w Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR). To dobra wiadomość dla firm świadczących usługi rozwojowe, w tym szkoleniowe i doradcze, ale także dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w rozwój swoich pracowników. Ale rejestr nie jest jeszcze gotowy - zauważa Konfederacja Lewiatan.

- RUR nie jest jednak gotowy, by stanowić element systemu wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych na podnoszenie adaptacyjności przedsiębiorstw w latach 2014-2020, a to zdecydowanie zła wiadomość. Około 400 mln euro na wsparcie rozwoju kompetencji i kwalifikacji przedsiębiorców i pracowników zarezerwowane w regionalnych programach operacyjnych będzie czekać na firmy jeszcze co najmniej pół roku. Tyle czasu PARP potrzebuje na dostosowanie rejestru do wymogów Komisji Europejskiej, przede wszystkim w zakresie zapewnienia jakości usług wpisanych przez oferentów do tego narzędzia. Do tego czasu system będzie funkcjonował dla usług finansowanych przez firmy ze środków własnych - mówi Małgorzata Lelińska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Rejestr Usług Rozwojowych został utworzony w odpowiedzi na potrzebę zmiany podejścia do wykorzystania funduszy europejskich skierowanych do firm na rozwój kapitału ludzkiego. Baza ta jest integralnym elementem podmiotowych systemów finansowania tworzonych w regionach (wszystkich poza Pomorzem i Mazowszem, które nie przewidziały środków EFS na wspieranie rozwoju kompetencji i kwalifikacji przedsiębiorców i pracowników w latach 2014-2020). Te dwa elementy łącznie mają zapewnić nowe podejście do wdrażania środków EFS na rozwój pracowników - odejście od krytykowanego systemu podażowego, który funkcjonował w latach 2007-2013 na rzecz popytowego. Oznacza to m.in. rezygnację z konkursów, w których gros środków pozyskiwały firmy szkoleniowe, a na rynek trafiły takie szkolenia, jakie akurat były proponowane przez te podmioty lub te, które w ocenie urzędników były potrzebne, a nie takie, jakich oczekiwałyby firmy. Obecnie decyzję co do przedmiotu usługi, jej formy oraz terminu ma podejmować przedsiębiorca. Uproszczone zostały także formalności. Współfinansowanie odbywać się będzie w formie refundacji lub bonu (w zależności od regionu) na podstawie dokumentu finansowego potwierdzającego odbycie szkolenia czy skorzystanie z doradztwa. Warunkiem jest jednak wybór usługi ze wspólnej bazy ofert, stąd kluczowa rola Rejestru.

- Zmianę podejścia do wdrażania środków EFS postulowała także Konfederacja Lewiatan. Od 2013 r. uczestniczyliśmy w pracach nad nowym systemem. Ogólnopolska baza, która zapewnia dostęp do informacji o usługach świadczonych przez podmioty z całej Polski oraz pozwala na prezentację ofert w wystandaryzowany sposób, a tym samym na łatwe ich porównywanie, była jedną z naszych propozycji. Istotny był także obowiązek partycypacji w przedsiębiorcy w kosztach oraz ocena usług, z której skorzystała firma, a następnie upublicznienie zagregowanych ocen odbiorców, co stanowi swego rodzaju system rekomendacji rzetelnych wykonawców. W naszym przekonaniu jest to najskuteczniejszy, bo w pełni rynkowy, sposób zapewniania jakości usług. RUR posiada taką funkcjonalność, niemniej jednak w ocenie Komisji Europejskiej nie jest to mechanizm wystarczający, stąd konieczność dalszej pracy nad Rejestrem. Skutkuje to znacznym opóźnieniem uruchomienia środków skierowanych do firm na adaptacyjność. Od początku pespektywy finansowej do pierwszych refundacji dla przedsiębiorców upłynie ponad 2,5 roku. Takiego poślizgu nikt się nie spodziewał, nawet w pesymistycznych scenariuszach - dodaje Małgorzata Lelińska.

LS

informacja prasowa: PARP i Lewiatan

Poradnik dla Podmiotów Świadczących Usługi Rozwojowe



 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY