MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 19 sierpnia 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

handcuffs 258000 340Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi wspólnie z policjantami z warszawskiego CBŚP postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem dotacji z krajowych środków budżetowych, a także funduszy Unii Europejskiej

 

Na początku ubiegłego tygodnia zatrzymano 12 osób podejrzanych o wyłudzenie środków finansowych, wypłacanych w formie dotacji, z polskiego budżetu, a także z budżetu Unii Europejskiej poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Działania przeprowadzono na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego. Ponadto funkcjonariusze przeszukali kilkanaście lokali zajmowanych m.in. przez osoby zatrzymane.

Prokurator przedstawił sześciu osobom zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ogłosił im również zarzuty dokonania oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, którego mieli się dopuścić wraz z pozostałymi podejrzanymi oraz przedłożenia nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, w celu wyłudzenia nienależnych środków finansowych. Zarzuty dotyczyły także poświadczenia nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne.

 

Prokurator złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, które wobec jednego z podejrzanych wyniosło 400.000 złotych.

 

Jak wynika z dokonanych w toku śledztwa ustaleń, osoby podejrzane zawyżały koszty inwestycji, a następnie występowały do ARiMR, przedstawiając nierzetelną dokumentację o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji. W ten sposób dokonali szeregu oszustw na szkodę polskiego budżetu a także budżetu UE.

 

Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 10 lat oraz karą grzywny. Podejrzanym grozi także przepadek przedmiotów i korzyści, pochodzących z przestępstw lub ich równowartości.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY