MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hearth 2939915 340INTERWENCJA

Politechnika Śląska powstała w 1945 roku. Początkowo były cztery wydziały: Chemiczny, Elektryczny, Mechaniczny oraz Inżynieryjno-Budowlany. Kadrę profesorską uczelni tworzyli głównie byli pracownicy Politechniki Lwowskiej

 

W 1978 roku powołano nowy wydział - Karbochemii. Zadaniem wydziału było wykształcenie kadr dla szeroko rozumianej przeróbki węgla kamiennego. Przyszłościowej przeróbki, czyli między innymi jego podziemnego zgazowania.

Idea była taka, by zamiast spalać węgiel w piecach, przerabiać go.

Jednak podczas stanu wojennego (w 1982 roku), wydział został nagle zlikwidowany, a studenci wcieleni do istniejących wówczas katedr Wydziału Chemicznego.

 

Czytelnik uważa, że wydział nie został zlikwidowany przypadkowo. Było już jasne w 1982 roku, że komunizm w Polsce i na świecie się nie utrzyma. Finałem upadku komunizmu w Polsce był Okrągły Stół, dzisiaj przez wielu oceniany jako dogadanie się dawnych partyjnych działaczy i ludzi ze służb bezpieczeństwa z działaczami "opozycji". Wynikiem tej zdrady jest upadek wielu polskich firm, w tym całych gałęzi przemysłu, zastąpionych w większości globalistycznymi molochami.

 

Czytelnik chce, aby redakcja ustaliła, kto stał za likwidacją wydziału i jakie były tego motywy. Szczególnie może to być istotne w kontekście obecnej likwidacji polskiego górnictwa. Już być może wtedy zapadła decyzja, że polskie kopalnie zostaną zamknięte. Ktoś miał taką wiedzę, a plan jest realizowany skrupulatnie.

 

Postaramy się to wyjaśnić.

 

Na marginesie.

W 2014r. - w kopalni „Wieczorek” w Katowicach zamieniono w gaz procesowy 180 ton węgla. Wytworzono około 720 000 m3 gazu o wartości opałowej wahającej się od 3,0 do 4,5 MJ/m3.

W interpelacji z 13 maja 2015 r. Jadwiga Wiśniewska (ECR) napisała między innymi:

"Zgazowanie węgla pod ziemią nie wymaga wysokonakładowej infrastruktury. Porównując z tradycyjną kopalnią, technologia ta wypada korzystniej. Nie tylko umożliwia pełne wykorzystanie pokładów węgla i tym samym zachowanie miejsc pracy w sektorze górniczym, ale także może zdecydowanie podnieść bezpieczeństwo energetyczne oraz przynieść korzyści środowiskowe, gdyż substancje szkodliwe będące produktem spalania pozostają pod ziemią. Ponadto dzięki tej technologii można wykorzystać resztki pokładów węgla, dotychczas niedostępne w konwencjonalny sposób. Cały proces jest równie wydajny, co tradycyjne spalanie węgla, będąc jednocześnie czystszym i mniej skomplikowanym".

Karbochemia to także wykorzystanie węgla na dziesiątki innych sposobów.

 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY