MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 25 lipca 2021r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

aśmeiciW zgodnej opinii wielu lekarzy oraz naukowców, maseczki przed niczym nie zabezpieczają. Prezydent Andrzej Duda może być żywym potwierdzeniem tych opinii, gdyż „zachorował”, choć wciąż widziany był ostatnio w maseczce. Koranawirusy mają bowiem wielkość od 50 do 150 nm, więc oczka w maseczce nie są dla nich żadną przeszkodą

 

Co z odbiorem i utylizacją?

Koranawirusy najlepiej czują się w chłodnym i wilgotnym środowisku. W temperaturach około 4-5 st. C niektóre rodzaje koronawirusów mogą pozostać aktywne 20 - 28 dni. Mamy jesień, maseczki stają się szybko wilgotne. Większość z nich powinna być wyrzucona po 15 - 20 minutach.

Chodzenie w maseczce po ulicy nie ma sensu. Jest wręcz szkodliwe. Maseczka robi się wilgotna po dwóch godzinach i sama w sobie kumuluje drobnoustroje i wirusy - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

 

Ten sam jednak GIS przedstawia kolejne wytyczne, zmuszając nawet osoby zdrowe do noszenia maseczek. Teoretycznie, każdego dnia mamy miliony zużytych maseczek potencjalnie niebezpiecznych. Na nich mogą być nie tylko koronawirusy, ale także inne wirusy. Szczególną troską władz sanitarnych powinna być więc kwestia odbioru takich odpadów i ich utylizacji.

 

 

Dlatego Głównego Inspektora Sanitarnego (Jarosława Pinkasa) zapytaliśmy o następujące kwestie:

 

- Jakie są obecnie zalecenia GIS w sprawie postępowania z zużytymi maseczkami, w zależności od tego, z czego są one wykonane?

- Niektóre maseczki mogą być używane do 15 min. Jak postępować z zużytymi: na ulicy, w restauracji, urzędzie, pociągu, autobusie dalekobieżnym itp.?

- Czy nie powinny być ogólnodostępne, specjalne pojemniki na zużyte maseczki? Jak powinna wyglądać utylizacja maseczek z tych miejsc?

 

 

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego, taką przesłał odpowiedź:

„Uprzejmie informuję, że kwestie gospodarowania odpadami leży w kompetencjach Ministerstwa Środowiska”.

 

 

Komentarz

 

Z odpowiedzi wynika, że:

- nie ma żadnych wytycznych GIS dotyczących postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie epidemii koronawirusa;

- sprawą zagospodarowania odpadów zajmuje się ministerstwo... widmo. Ministerstwo Środowiska zostało bowiem zlikwidowane kilka tygodni temu;

- zużyte maseczki nie są niebezpiecznym odpadem.Co może świadczyć z jednej strony o tym, że maseczki nie są żadnym zabezpieczeniem przed wirusami, a z drugiej, że tak naprawdę nie istnieje realne zagrożenie jakimś wirusem o szczególnej zjadliwości.

 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY