MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 11 lipca 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

right 4926156 1280INTERWENCJA

Portal Szczepienia.info powstał w 2007 roku z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii. Portal posiada akredytację WHO, powstanie jego było związane z planem WHO utworzenia sieci portali informujących o bezpieczeństwie szczepień

 

Szczepienia.info są dumne z faktu, że są wymieniane na międzynarodowej liście stron internetowych sieci VSN tuż obok np. Robert Koch Institute.

Nie wiemy, czy to powód do zadowolenia. Instytut Roberta Kocha (RKI) to założona w 1891 roku niemiecka agencja rządowa odpowiedzialna za zwalczanie między innymi chorób zakaźnych. Jak podaje Wikipedia, podczas II wojny światowej instytut był zaangażowany w przeprowadzaniu eksperymentów ze szczepionkami przeciw tyfusowi w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Pierwszym dyrektorem działu medycyny tropikalnej instytutu był Claus Schilling, który w latach 1942-45 prowadził badania malarii. Za zbrodnie przeciw więźniom z Dachau został stracony w 1946 roku.

Portal Szczepienia.info informuje, że jego działalność finansowana jest z funduszy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Narodowego Programu Zdrowia. Zapewnia także, że ułatwia „dostęp do rzetelnej i wiarygodnej informacji na temat szczepień; udostępnia oparte na wiedzy i zrozumiałe dla odbiorcy informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepień”.

 

Wbrew deklaracjom, nie wszystkie informacje na temat szczepień zamieszczone na portalu oparte są na faktach i są poparte dowodami.

 

Np. takie informacje: „Ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób przed którymi chronią” i „Niepożądane odczyny poszczepienne są starannie monitorowane przez liczne instytucje; W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa, szczepionki są natychmiast wycofywane i sprawdzane”.

Okazało się, że są to tylko opinie.

 

Poprosiliśmy bowiem Grzegorza Juszczyka, dyrektora NIZP-PZH o dowiedzenie słuszności tych stwierdzeń oraz poparcie ich dowodami i danymi. W jego imieniu odpowiedzi udzieliła Ewa Augustynowicz, redaktorka portalu Szczepienia.info.

 

Dwukrotnie przesłała takie same odpowiedzi, które przejdą chyba do historii polskiej wakcynologii i dziennikarstwa:

„Przedmiotowe zapytanie stanowi prośbę o wyrażenie opinii do opinii, tym samym opinia nie może zostać wyrażona”.

 

Więcej na temat portalu:

Audyt WHO wskazuje, że portal Szczepienia.info to jednokierunkowa propaganda proszczepionkowa

Nie chcą wyjaśnić, czy redaktorzy portalu Szczepienia.info mają powiązania z branżą farmaceutyczną, czy są przez nią finansowani

 

Uchylających się, czy rezygnujących?

Na stronie portalu Szczepienia.info jest zamieszczona informacja na temat „liczby uchyleń dotyczących szczepień obowiązkowych”.

Źródło: Jaka jest liczba uchyleń dotyczących szczepień obowiązkowych?

 

Uwagę redakcji zwróciło stwierdzenie: „uchylających się od szczepień”.

Uchylać się od czegoś, oznacza rozmyślne nie wypełnianie czegoś. W potocznym znaczeniu to wymiganie się.

 

Dyrektorowi NIZP-PZH zadaliśmy dwa pytania:

– Czy w liczbach „uchyleń” są zawarte te przypadki, gdy lekarz w wyniku badania kwalifikacyjnego zrezygnował ze szczepienia?

– Jak interpretować sformułowanie „uchylających się od szczepień”, kto jest zaliczony do tej grupy osób?

 

Z up. dyrektora NIZP-PZH, Ewa Augustynowicz przesłała takie wyjaśnienia:

 

„Liczba uchylających się od szczepień obowiązkowych opracowywana jest na podstawie zgłoszeń przez lekarzy przekazywanych za pośrednictwem Inspekcji Sanitarnej. Jako przypadki uchylania się od szczepień NIZP-PZH wykazuje liczbę osób, których wykaz imienny dołączono do sprawozdania, przekazywanego przez osoby przeprowadzające obowiązkowe szczepienia ochronne państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z § 13 „Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18.08.2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych”.

NIZP-PZH nie dysponuje żadnymi bliższymi informacjami, na temat tych przypadków. Podawana liczba dotyczy dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 19 lat. W sprawie szczegółowych danych dotyczących metodologii pozyskiwania danych proszę zwrócić się do Głównej Inspekcji Sanitarnej.

Celem kwalifikacji do szczepienia jest m.in. wykluczenie przeciwwskazań do podania szczepionki. Przeciwwskazania mogą być czasowe lub trwałe. Osoby z obu kategorii nie wliczane są do grupy uchylających się od szczepień obowiązkowych”.

 

Komentarz

Na zlecenie czytelniczki prześledziliśmy drogę szczepionki MMR od producenta do ciała dziecka.

Więcej: Podsumowanie śledztwa dziennikarskiego w sprawie drogi szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka. Poinformowaliśmy GIF o możliwej szkodliwości szczepionek

oraz:

INTERWENCJA. Droga szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka

 

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że są poważne wątpliwości co do jakości zakupionych przez MZ szczepionek. Mogą potencjalnie zagrażać życiu szczepionych dzieci.

 

Jeśli w opisanym przypadku nie dojdzie do zaszczepienia dziecka, to nie stanie się to w wyniku „uchylania”. Rezygnacja ze szczepienia będzie aktem mądrości rodziców, którzy nie mają pewności, czy szczepionka jest bezpieczna dla ich dziecka.

Bo wielu żałuje, że bezkrytycznie zaszczepiło dziecko, a chyba nie ma osób, które żałują, że nie zaszczepiły.

 

Obawy rodziców mogłyby rozwiać badania szczepionki, jakie redakcja chciała przeprowadzić. Wszystkie urzędy jednak odmówiły nam udostępnienia szczepionki – więcej: Szok! Nie chcą nam udostępnić szczepionki M-M-RvaxPro celem wykonania kompleksowych badań

Podejrzewam, że większość rodziców rezygnujących z obowiązkowego szczepienia swoich dzieci, czyni to w trosce o ich zdrowie. Nie mają po prostu pewności, że jest to bezpieczne dla ich pociech.

 

Śledztwo dziennikarskie w sprawie szczepionki M-M-RvaxPro tylko potwierdziło, że takie obawy mogą być usprawiedliwione.

 

Nie są więc to osoby uchylające się od szczepień, tylko rezygnujące z nich z ważnych przyczyn.

 

 

 

JS

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY