MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 19 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

raport hfpc policjaBrak systemu pomocy prawnej dla osób zatrzymanych, problemy z dostępnością tłumacza przysięgłego rzadkich języków oraz trudno zrozumiałe pouczenia dla osób zatrzymanych – to najważniejsze z wniosków opublikowanego przez HFPC raportu „Inside Police Custody”

 

Raport dotyczył praktyki realizowania czynności procesowych względem osób zatrzymanych. U założeń projektu legł pomysł osobistego udziału badaczy w czynnościach procesowych. Idei tej nie udało się osiągnąć z powodu zastrzeżeń prawnych Komendy Głównej Policji. „Paradoksalnie to jeden z najważniejszych wniosków raportu. Pokazuje, że nie dorośliśmy jako państwo do tego, aby podawać nasze najważniejsze instytucje niezależnej, społecznej kontroli” – tłumaczy Marcin Wolny, prawnik HFPC, koordynator projektu.
 

Ostatecznie metodologia projektu skupiała się na przeprowadzeniu badań aktowych dotyczących zażaleń na zatrzymanie, a także na wywiadach z policjantami, osobami zatrzymanymi oraz ich obrońcami. Wykazały one, że mimo zapewnień władz, dyrektywa o dostępie do adwokata jest jedynie teoretycznie implementowana. „Osoba zatrzymana, nie znając danych kontaktowych adwokata, bez pomocy osób z zewnątrz, nie ma szans na uzyskanie porady adwokata lub radcy prawnego. Policjanci nie są świadomi, że kodeks postępowania karnego nakłada na nich obowiązek posiadania na komisariatach Policji listy obrońców pełniących dyżur w postępowaniu przyspieszonym” – dodaje Marcin Wolny.

 

Dodatkowo, problemem pozostaje sposób pouczenia osoby zatrzymanej o przysługujących jej prawach. „Pouczenia są napisane niezrozumiałym, hermetycznym językiem. Brakuje materiałów informacyjnych bardziej przystępnych dla odbiorcy” wskazuje prawnik HFPC.

 

W trakcie realizacji projektu najmniej problemów odnotowano w zakresie realizacji dyrektywy o prawie do tłumaczenia. Wśród tych zaobserwowanych, najbardziej rzucały się w oczy trudności w dostępie do tłumaczy języków rzadkich, jak również brak efektywnego środka prawnego do kwestionowania decyzji organów ścigania o nieprzyznaniu osobie zatrzymanej tłumacza. „Na tle innych państw biorących udział w projekcie, Polska wyróżniała się jednak pozytywnie pod kątem dostępności dla osób zatrzymanych informacji o ich w prawach w językach obcych. Informacja taka dostępna jest w ponad 25 językach” – podsumowuje Marcin Wolny.

 

 

 

Źródło: HFPC

 



 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY