MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 14 lipca 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

megafonPortal Szczepienia.info powstał w 2007 roku z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii. Portal posiada akredytację WHO, powstanie jego było związane z planem WHO utworzenia sieci portali informujących o bezpieczeństwie szczepień

 

Szczepienia.info są dumne z faktu, że są wymieniane na międzynarodowej liście stron internetowych sieci VSN tuż obok np. Robert Koch Institute.

 

Nie wiemy, czy to powód do zadowolenia. Instytut Roberta Kocha (RKI) to założona w 1891 roku niemiecka agencja rządowa odpowiedzialna za zwalczanie między innymi chorób zakaźnych. Jak podaje Wikipedia, podczas II wojny światowej instytut był zaangażowany w przeprowadzaniu eksperymentów ze szczepionkami przeciw tyfusowi w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Pierwszym dyrektorem działu medycyny tropikalnej instytutu był Claus Schilling, który w latach 1942-45 prowadził badania malarii. Za zbrodnie przeciw więźniom z Dachau został stracony w 1946 roku.

 

Portal Szczepienia.info informuje, że jego działalność finansowana jest z funduszy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Narodowego Programu Zdrowia. Zapewnia także, że ułatwia „dostęp do rzetelnej i wiarygodnej informacji na temat szczepień; udostępnia oparte na wiedzy i zrozumiałe dla odbiorcy informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepień”.

 

Wbrew deklaracjom, nie wszystkie informacje na temat szczepień zamieszczone na portalu oparte są na faktach i są poparte dowodami.

Np. takie informacje: „Ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób przed którymi chronią” i „Niepożądane odczyny poszczepienne są starannie monitorowane przez liczne instytucje; W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa, szczepionki są natychmiast wycofywane i sprawdzane”.

Okazało się, że są to tylko opinie.

 

Poprosiliśmy bowiem Grzegorza Juszczyka, dyrektora NIZP-PZH o dowiedzenie słuszności tych stwierdzeń oraz poparcie ich dowodami i danymi. W jego imieniu odpowiedzi udzieliła Ewa Augustynowicz, redaktorka portalu Szczepienia.info.

Dwukrotnie przesłała takie same odpowiedzi, które przejdą chyba do historii polskiej wakcynologii i dziennikarstwa:

Przedmiotowe zapytanie stanowi prośbę o wyrażenie opinii do opinii, tym samym opinia nie może zostać wyrażona”.

 

Więcej:

- Skandaliczna odpowiedź Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych

- Koszmar informacyjny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w sprawie szczepień. Odsłona druga

 

Nie ma złudzeń

Przeprowadzony w styczniu 2019r. audyt WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie pozostawia wątpliwości, że portal gloryfikuje szczepienia.

Poniżej kilka cytatów z audytu (tłumaczenie poprzez Google Tłumacz):

„Strona zdecydowanie zaleca szczepienia, zarówno w przypadku szczepionek obowiązkowych, jak i zalecanych. Wskazuje także na szkodliwe konsekwencje działalności ruchów przeciw szczepieniom, które powołują się na błędne publikacje naukowe, żerują na obawach i niepokojach rodziców, a często są wykorzystywane przez ignorantów i oszustów”;

„Strona internetowa to sieć działań wspierających szczepienia wśród rodziców potrzebujących niewiarygodnej wiedzy na temat szczepień i stworzenia pozytywnego wizerunku organizacji przyczyniającej się do zdrowia”;

„Wysoce przekonujące i jednoznaczne argumenty zostały przedstawione na dowód tego, że szczepionki są jednymi z najlepiej przetestowanych produktów medycznych, a ich wprowadzenie stanowi jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny”.

 

Na marginesie

Audyt WHO zapewnia także, że na portalu: „Podane informacje są poparte jedynie wiarygodnymi dowodami naukowymi”.

To twierdzenie zostało przez nas już obalone, np. w zakresie informacji: „ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób przed którymi chronią”. To tylko bowiem opinia, niepoparta dowodami naukowymi.

 

 

 

JS

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY