MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 października 2021r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

question palący znak zapytaniaINTERWENCJA

Wypłynęły umowy, jakie firma Pfizer miała zawierać z niektórymi rządami na dostarczenie szczepionek przeciw COVID-19. Lektura tych umów szokuje. Bowiem jednostronnie zabezpieczają interesy Pfizera, można wręcz mówić o skrajnym zabezpieczeniu

 

Tutaj jedno z takich doniesień:

http://polaneis.pl/wiesci-z-gmin/haniebna-umowa

 

W umowach ma być następujące oświadczenie kupującego: "Nabywca potwierdza, że długoterminowe skutki i skuteczność szczepionek nie są obecnie znane. I mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane".

 

Z redakcją skontaktowało się kilka zaszczepionych osób. Chcą, by redakcja ustaliła, czy naprawdę taki zapis jest w umowach na dostarczenie szczepionek. Bo jeśli tak, to zostali wprowadzeni w błąd. Boją się także o swoje zdrowie w przyszłości.

Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego porozumienia o ustanowieniu wspólnego mechanizmu zakupów szczepionek z wyprzedzeniem.

Porozumienie stanowi załącznik do decyzji Komisji Europejskiej z 18 czerwca 2020 r.

Na jego podstawie Komisja Europejska negocjuje i zawiera, w imieniu państw członkowskich, tzw. umowy zakupu z wyprzedzeniem (Advance Purchase Agreement - APA) dotyczące opracowania, produkcji, priorytetowych opcji zakupu oraz dostaw szczepionki na COVID-19 do państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska stała się stroną tego porozumienia na podstawie uchwały nr 114/2020 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2020 r. w sprawie przystąpienia do porozumienia dotyczącego zakupu szczepionek przeciwko chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Minister Zdrowia został upoważniony do wykonania porozumienia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Sprawę umów oraz skutków i skuteczności szczepionek postaramy się wyjaśnić.

 

 

AKTUALIZACJA (4 sierpnia)

 

Ministerstwo Zdrowia otrzymało następujące pytania:

 

- Czy w umowach zawartych z firmą Pfizer jest zapis przytoczony w artykule: "Nabywca potwierdza, że długoterminowe skutki i skuteczność szczepionek nie są obecnie znane. I mogą wystąpić niepożądane skutki szczepionki, które nie są obecnie znane"?

- Pod jakim adresem są dostępne umowy ze wszystkimi dostawcami szczepionek, skąd można je ściągnąć?

- Czy minister zdrowia RP miał możliwość zgłoszenia swoich uwag do umów, jakie Komisja Europejska miała zawrzeć w imieniu państw członkowskich z dostawcami szczepionek? Jeśli tak, to jakie zgłosił?

 

 

 

Redakcja

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY