MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 21 lutego 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hotelroom 2205447 340Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom podejrzanym o oszustwo kredytowe na szkodę Alior Bank S.A., posłużenie się sfałszowanymi dokumentami oraz pranie brudnych pieniędzy

 

Sprawcy utworzyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W grudniu 2014 r. nabyła ona od jednego z mieszkańców Poznania trzy nieruchomości wraz z obiektami hotelowymi położone na terenie województwa wielkopolskiego za łączną kwotę 12 milionów 500 tysięcy złotych. Aby możliwe było sfinalizowanie tej transakcji, spółka otrzymała kredyt w Alior Bank S.A. na kwotę 8 milionów 750 tysięcy złotych. W celu uzyskania kredytu osoby reprezentujące spółkę przedłożyły sfałszowane dokumenty w postaci m.in. potwierdzenia dokonania przelewów na łączną kwotę 3 miliony 750 tysięcy złotych tytułem wniesienia wkładu własnego.

 

W przestępczy proceder zaangażowany był również mężczyzna sprzedający obiekty hotelowe. Niezgodnie z prawdą potwierdził on otrzymanie zaliczki w kwocie 3 miliony 750 tysięcy złotych.

 

Ustalono też, że wartość nieruchomości, które stanowiły przedmiot transakcji, została zawyżona o 1 milion 400 tysięcy złotych. Sprawcy uzgodnili, że kwotę tę, stanowiącą tzw. „górkę", sprzedający przekaże pomysłodawcom przestępczego procederu.

 

Po uzyskaniu środków z tytułu udzielonego kredytu, pieniądze w kwocie 1 miliona 400 tysięcy złotych przelane zostały początkowo na rachunek depozytowy wskazany przez sprzedającego, a następnie na konto założone specjalnie w tym celu przez 25-letniego mieszkańca województwa wielkopolskiego. Mężczyzna ten wypłacił całość otrzymanych środków i przekazał je organizatorom przestępstwa. Otrzymał za to wynagrodzenie w kwocie 10 tysięcy złotych.

 

Grozi do 10 lat więzienia

Dwóch podejrzanych przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyło obszerne wyjaśnienia Pozostali sprawcy nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, prezentując własną wersję zdarzeń, która nie znajduje potwierdzenia w zgromadzonym materiale dowodowym.

 

W toku śledztwa wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego. Natomiast tytułem zabezpieczenia grożących kar i środków karnych o charakterze majątkowym ustanowiono hipoteki przymusowe na nieruchomościach.

 

Zarzucane oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY