MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 26 maja 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

insurance 1991212 340Zapewnianie prywatności w spersonalizowanych ubezpieczeniach to główny cel projektu badawczego rozpoczętego przez Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Instytut Matematyczny PAN

 

Nowe podejście do ubezpieczeń

Zauważalnym na świecie nowym trendem w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest personalizacja, czyli uzależnienie płatności za tę usługę od stylu jazdy i częstotliwości korzystania z wykupionej polisy. To na te potrzeby znajdujące się w samochodzie ubezpieczonego urządzenia zbierają dane dotyczące np. stylu jazdy (rozwijanej prędkości czy częstotliwości gwałtownych przyspieszeń i hamowań), działania pojazdu czy geolokalizacji.

Pozwalają one ustalić m.in. to, czy kierowca przestrzega reguł ruchu drogowego, jak często bierze udział w kolizjach lub niebezpiecznych sytuacjach, po jakich drogach się porusza, w jakich godzinach najczęściej prowadzi itp.

Na ich podstawie obliczana jest indywidualna składka ubezpieczeniowa.

 

Zagrożenie dla prywatności

Wyzwaniem w branży ubezpieczeniowej jest więc takie przetwarzanie informacji, aby umożliwić indywidualizację oferty, nie naruszając przy tym prywatności. Już samo zbieranie ogromnych ilości danych jest zagadnieniem niebanalnym z punktu widzenia ochrony danych osobowych - pozyskiwane powinny być bowiem tylko takie dane, które są niezbędne do realizacji wskazanego celu. Kolejna kwestia to odpowiednie ich zabezpieczenie.

 

Privacy by design

Projekt ma w założeniu być swego rodzaju analizą w fazie projektowania. Zamierzeniem realizujących go instytucji jest przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwiązań, które należy przyjąć, aby zagadnienie prywatności włączone było w cały proces opracowywania systemu spersonalizowanych ubezpieczeń.

 

Wyniki badania, które będą podstawą dla stworzenia wytycznych dla całej branży ubezpieczeniowej w Polsce, poznamy wiosną 2018 r.

 

 

 

LS

GIODO

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY