MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 18 lutego 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

solarium 1064815 340Projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wniesiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Sejmu 24 maja br. jest odpowiedzią na wielokrotnie od 2009 roku zgłaszane przez Rzecznika Praw Dziecka postulaty dotyczące konieczności wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez dzieci

 

- Obok prowadzonych działań edukacyjnych, profilaktycznych i doraźnych oraz roli rodziców i opiekunów najmłodszych, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z omawianych zagrożeń, konieczne jest rozwiązanie problemu korzystania z solariów przez dzieci, w szczególności wprowadzenie bezwarunkowego prawnego zakazu korzystania przez osoby małoletnie z solariów, poprzez uregulowanie prawne na poziomie ustawy – podkreśla Rzecznik.

 

Problematyka wpływu promieniowania UV wytwarzanego przez łóżka opalające, stanowi przedmiot wystąpień generalnych Rzecznika Praw Dziecka od 2009 r., kierowanych do Ministra Zdrowia, Zespołu ds. Onkologii Sejmu RP oraz Prezydenta RP. W wystąpieniach Rzecznik zwracał uwagę na konieczność stworzenia uregulowań prawnych chroniących zdrowie i życie dzieci.

 

– Mam nadzieję, że inicjatywa Pana Prezydenta doczeka się szybkiej realizacji, a prawo dziecka do ochrony życia i zdrowia będzie jeszcze pełniej zabezpieczone – ocenia Marek Michalak.

 

Wyniki badań przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości co do wpływu lamp opalających na ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc., a u osób poniżej 30. roku życia aż o 75 proc. Czerniak cechuje się największym przyrostem zachorowań wśród wszystkich nowotworów skóry i stanowi główną przyczynę zgonów osób cierpiących na te nowotwory.

 

Gwałtowny wzrost liczby chorych obserwuje się szczególnie od 2000 roku. Fakt ten wiązać można z rozwijającą się od tego czasu „modą” na korzystanie z lamp opalających w solariach, nawet wśród najmłodszych.

 

 

 

LS

BRPD

 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY