MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 17 marca 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

police 2122373 340Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo dotyczące między innymi przetrzymywania zakładników w celu zmuszenia ich do dokonywania wyłudzeń. Do Sądu Okręgowego w Katowicach prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko 4 mężczyznom, którym łącznie zarzucono popełnienie 52 przestępstw

 

 

Mężczyźni oskarżeni zostali o popełnienie szeregu przestępstw:

przetrzymywanie zakładników,

zmuszanie zakładników i innych osób do określonego zachowania – popełniania oszustw,

kradzieży z włamaniem,

przywłaszczania i kradzieży dokumentów,

rozbojów,

gróźb karalnych,

licznych oszustw przy zawieraniu umów na usługi telekomunikacyjne i na zakup sprzętu w systemie ratalnym.

 

Do nielegalnego procederu dochodziło w okresie od sierpnia do października 2016 roku, na terenie województwa śląskiego i dolnośląskiego.

 

Jak działali sprawcy

W śledztwie ustalono, że główny oskarżony, 22-latek z Zabrza, zajmował się wyłudzaniem od operatorów sieci telekomunikacyjnych różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, głównie najnowszych modeli telefonów, oraz wyłudzaniem pożyczek. Dokonując wyłudzeń posługiwał się danymi innych osób. Byli to bezdomni i osoby niezaradne życiowo. Oskarżony podstępem uzyskiwał dane tych osób: podawał się za policjanta i podczas rzekomego „legitymowania” spisywał dane z dowodów osobistych, albo obiecywał pracę i uzyskiwał dowody osobiste tych osób pod pozorem spisania umowy. Na dane tych osób następnie dokonywał wyłudzeń.

 

W celu zmuszenia kolejnych osób do dokonywania oszustw oskarżony 22-latek z Zabrza, wspólnie z kolejnymi oskarżonymi, uprowadził także w Lędzinach i Mikołowie 4 osoby. Podając się za funkcjonariuszy Policji albo oferując pracę, oskarżeni podstępem zmuszali pokrzywdzonych do wejścia do samochodu, którym się poruszali. Osoby te były pozbawiane wolności. Przetrzymywano ich przez kilka dni.

Troje z pokrzywdzonych wywieziono do jednej z miejscowości na terenie województwa dolnośląskiego. Następnie pokrzywdzeni zmuszani byli do zawierania umów kredytowych, podpisywania umów na usługi telekomunikacyjne oraz umów na zakup sprzętu RTV.

 

W przypadku jednego z pokrzywdzonych oskarżeni usiłowali wyłudzić kwotę 25 tysięcy złotych. Podając się za funkcjonariuszy Policji skontaktowali się oni z bratem pokrzywdzonego wskazując, że zostanie on zwolniony po wpłaceniu rzekomej kaucji.

 

Oskarżeni w znacznej części przyznali się do popełnienia zrucanych im przestępstw.

Jeden z oskarżonych pozostaje tymczasowo aresztowany. Kolejny jest pozbawiony wolności do innej sprawy.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY