MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 24 lutego 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

bacteria 1521191 340Prokuratura Okręgowa w Opolu nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Postępowanie to prowadzą policjanci z wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

 

Członkowie grupy przestępczej zajmowali się fałszowaniem różnego rodzaju dokumentów. Podejrzani mogli podrobić m. in.: dowody osobiste, prawa jazdy, paszporty, dyplomy ukończenia szkół, zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej, dokumenty służące do legalizacji pobytu cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie Polski, w tym cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, dokumenty służące do tworzenia nowej tożsamości osób ukrywających się przed organami ścigania, będących poszukiwanymi Europejskim Nakazem Aresztowania oraz inne dokumenty.

 

Zajmowali się oni także paserstwem rzeczy uzyskanych za pomocą czynu zabronionego.

 

Zatrzymanych zostało 18 osób

W toku śledztwa policjanci z wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci KWP Opole przy udziale Zespołów Specjalnych CBŚP jednocześnie wkroczyli do kilkunastu miejsc na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, w których podrabiane były dokumenty i w których przebywali podejrzani.

W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 18 osób w wieku od 27 do 59 lat. Mężczyzna podejrzany o kierowanie grupą przestępczą został zatrzymany w trakcie fałszowania dokumentów.

 

Podczas przeszukań ujawniono sfałszowane dokumenty tożsamości oraz szereg półproduktów i narzędzi służących do fałszowania dokumentów, a także komputer ze specjalistycznym pakietem programów graficznych.

 

Zatrzymano także ruchomości o wartości około 260 tysięcy złotych oraz pieniądze w kwocie około 100 tysięcy złotych. Przedmioty te zostanązabezpieczone na poczet przyszłych kar.

 

Co zarzucono podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Opoluprokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz podrabiania dokumentów.

Wobec części podejrzanych prokuratorzy skierowali do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokuratorzy zastosowali dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

Obecnie analizowane są dyski twarde komputerów. Już wstępne ustalenia wykazują, że z „usług” podejrzanych skorzystało co najmniej kilkaset osób. Wróżnych instytucjach będą też weryfikowane dokumenty, które zostały przedłożone przez osoby wytypowane w toku śledztwa.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY