MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 21 lutego 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

window 1231894 340Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała na swojej stronie postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 13 października 2016r. II Kp 1256/16, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie o umorzeniu postępowania z dnia 27 kwietnia 2017r. o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych (V Ds 47/2016) z art. 231 §1 k.k.

 

Sprawa dotyczyła odmowy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. (K 47/15) przez obecnego Prezesa Rady Ministrów.

 

Prokuratura uznała, że czyn ten nie nosi znamion przestępstwa.

 

Sąd w swoim postanowieniu wskazał, że zachowanie takie narusza interes publiczny, Prezes Rady Ministrów nie ma uprawnień do oceny prawidłowości orzeczenia z punktu widzenia przestrzegania norm proceduralnych, a jego obowiązkiem było niezwłoczne opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, przepisy w tym zakresie są jasne i nie budzą wątpliwości, zaś stanowisko Prokuratora było co najmniej przedwczesne. Dlatego Sąd uchylił decyzję Prokuratury i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

 

 

 

MS

Iustitia

  

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY