MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 21 kwietnia 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

donkey 1268897 340Od jakiegoś czasu narasta problem tzw. cyberzagrożeń. Przestępcy wykorzystując złośliwe oprogramowanie, socjotechnikę, próbują wykraść środki z rachunków bankowych, pozyskać wrażliwe informacje lub zaszyfrować istotne dokumenty na dysku, które można odzyskać po wpłaceniu okupu przez osobę pokrzywdzoną

 

Istotną kwestią dla grup przestępczych jest wypracowanie metod transferu pieniędzy pozyskanych w ten sposób. Do tego celu starają się wykorzystać ludzi poszukujących pracy. Osoby te nieświadomie włączają się w przestępczy proceder.

 

Przestępcy wykorzystują socjotechnikę tj. zespół technik służących osiągnięciu określonych celów poprzez odpowiednią manipulację. Osoby pozyskane w ten sposób nazywa się potocznie „mułami”.

 

Kilka przykładów werbowania „mułów”

 

Kobieta wystawia przedmiot na OLX. Dzwoni do niej „zainteresowany” zakupem mężczyzna. Deklaruje chęć zakupu oferowanego do sprzedaży przedmiot, natomiast przy okazji prosi o drobną przysługę tj. przyjęcie środków od rzekomego znajomego na swój rachunek bankowy, wypłatę tych środków oraz przekazanie ich znajomemu, który się po nie zgłosi.

Jak się okazało środki pochodziły nie od znajomego lecz od innej zmanipulowanej osoby, która w trakcie rozmowy telefonicznej z rzekomym konsultantem banku podała swój login i hasło oraz kody do autoryzacji transakcji w bankowym serwisie transakcyjnym.

W powyższym przypadku wystarczała tylko perswazja oraz dar przekonywania.

 

 

Bardziej wyrafinowany sposób stosują zorganizowane grupy zza wschodniej granicy. Tworzą profesjonalne strony internetowe, podszywające się często pod zarejestrowane nieaktywne w internecie spółki i wystawiają atrakcyjne ogłoszenia o pracę. Zdarza się, że w zakładce „kontakty” umieszczane są dane osób faktycznie widocznych w zapisach KRS oraz numer telefonu stacjonarnego. W tym przypadku jest to numer telefonu VOIP.

 

Numer taki można kupić na przykład w serwisie SKYPE i do użytkowania takiego numeru wystarczy dostęp do internetu, i odpowiednia aplikacja. Przeciętna osoba ma wrażenie, że rozmawia z osobą z danego miasta.

 

 

W ostatnim okresie dominują rzekome zachodnie firmy, które oferują oferty pracy w różnych branżach. Kiedyś dominującą była branża logistyczna. Obecnie występuje branża transportowa, pośrednictwo finansowe, tłumaczenia itp.

Płatne ogłoszenia o pracę publikowane są w popularnych serwisach olx.pl, gowork.pl, money.pl itp. Ogłoszenia kierowane są do dużej rzeszy poszukujących pracy. Charakteryzują się dobrymi zarobkami, wymaganiami, które spełnia duża grupa ludzi np. wykształcenie średnie, znajmość obsługi komputera i pakietu Office. Bardzo często mowa jest o tzw. pracy zdalnej. Dla wielu poszukujących to praca idealna.

 

Efekt - setki CV wysłanych do oszustów. W dalszym etapie kontaktuje się telefonicznie rzekomy pracodawca firmy, przeważnie mężczyzna ze wschodnim akcentem, który na podstawie rozmowy kwalifikuje kandydatów do dalszej współpracy. Wytypowane osoby otrzymują mailem skan umowy o pracę, opatrzoną często piękną okrągłą pieczęcią.

 

Na pierwszy rzut oka wszystko OK, jednak do czasu. Pracodawca zleca pierwszą pracę, okazuje się, że nie ma ona dużo wspólnego z ofertą pracy. Zadaniem jest przyjęcie na rachunek bankowy pieniędzy rzekomo od innego pracownika, kontrahenta itp., wypłata tych środków i przekazanie dalej np. przekazem Western Union do wskazanego odbiorcy, przelewem na wskazany rachunek bankowy, wpłata na poczcie itp.

Po jakimś czasie okazuje się, że pieniądze pochodzą z przestępstwa. Przeważnie ma to związek z włamaniem się cyberprzestępców na rachunek bankowy innej osoby. Transfery pochodzą nie tylko z Polski. Często są to środki okradzionych osób z Niemiec, Wielkiej Brytani, Hiszpanii i innych państw.

 

 

Proceder trwa od lat i pomimo wielu publikacji na ten temat wciąż nie brakuje chętnych do podjęcia takiej pracy. Konsekwencje mogą różne. Często organy traktują takie osoby jako współwinne popełnienia zarzucanego przestępstwa oszustwa, zdarza się, ze trafiają do aresztu. Takie zdarzenie może mieć swoje konsekwencje w przyszłości, ponieważ jako osoba karana mogą być problemy z uzyskaniem innej normalnej pracy.

 

 

 

LS

ZBP

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY