MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 23 kwietnia 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

paragraph 2930552 340Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało niedawno najważniejsze rozwiązania, jakie znajdą się w nowej ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Jedna z najważniejszych zmian to likwidacja zamkniętego katalogu przestępstw, których popełnienie przez pracownika jest dziś podstawą odpowiedzialności spółek

 

- Z jednej strony katalog przestępstw, za które podmiot zbiorowy może ponieść odpowiedzialność, jest bardzo szeroki. Z drugiej nie zawiera on wielu poważnych przestępstw, np. dotyczących działania na szkodę pracownika, takich jak wypadki przy pracy czy nieumyślne spowodowanie śmierci. W takich przypadkach dochodzi przecież do zaniedbań związanych z wyborem osoby, która dopuściła się naruszeń przepisów BHP – mówił podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna prokurator Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

 

Zgodnie z propozycją zaprezentowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości skazanie sprawcy przestanie być warunkiem nałożenia kary finansowej na firmę. Co więcej, to sama spółka będzie musiała wykazać, że do przestępstwa doszło nie dlatego, że była źle nadzorowana czy zorganizowana.

 

- Praktyka dowodzenia w sprawach dotyczących dużych podmiotów korporacyjnych, w tym gromadzenie dokumentów, szukanie źródeł dowodowych, obecnie nastręcza prokuratorom bardzo wielu problemów. Zwłaszcza, że z oczywistych powodów nie są one zainteresowane przekazywaniem dowodów na swoją niekorzyść, a i w przypadku innych trudno liczyć na ich przychylność. Dlatego uważam, że odwrócenie ciężaru dowodzenia mogłoby nie tylko ułatwić pracę prokuratorom, ale także znacznie przyspieszyć całe postępowanie – zauważył prokurator Michał Ostrowski.

 

Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej zwrócił ponadto uwagę, że dziś główną przeszkodą w pociąganiu do odpowiedzialności podmiotów korporacyjnych jest czas oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku skazującego osobę fizyczną. W dużych sprawach gospodarczych trwa to średnio 5 lat.

 

Podczas debaty jej uczestnicy dyskutowali także o tym, dlaczego przepisy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary dziś jest tak rzadko stosowana.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY