MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 21 lipca 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hammer 1707735 340Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadziła śledztwo dotyczące tzw. „kantoru Wielopole”, który działał na terenie Małopolski. Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia szeregu zarzutów kilkunastu podejrzanym, w tym założycielowi i kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą Edwardowi K. Wśród podejrzanych znaleźli się także dwaj notariusze Maciej K. i Robert L. oraz adwokat Andrzej G.

 

Ustalenia śledztwa wykazały, że grupa przestępcza działała od 1998 roku do 26 października 2006 roku na ternie Małopolski, głównie w Krakowie i okolicach. Jej celem było popełnianie przestępstw polegających na dokonywaniu wymuszeń rozbójniczych, oszustw, lichwy, prowadzeniu działalności parabankowej, praniu brudnych pieniędzy, używaniu przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podżeganiu do składania fałszywych zeznań i używaniu gróźb bezprawnych wobec świadków.

 

Grupę założył i kierował nią – wyznaczając cele i wskazując poszczególnym członkom zadania – Edward K.

 

Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Krakowie w październiku 2007 roku. Szesnastu oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 129 przestępstw. Edwardowi K. zarzucono popełnienie 41 czynów, a jednemu z notariuszy ponad 20 czynów polegających między innymi na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach, przekraczaniu uprawnień i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

 

Sąd wydał nieprawomocny wyrok skazujący

Sąd Okręgowy w Krakowie 11 stycznia 2018 roku wydał w tej sprawie nieprawomocny wyrok skazujący.

Najsurowszą karę Sąd orzekł wobec Edwarda K. Sąd wymierzył mu karę łączną 10 lat pozbawienia wolnościowi i 800 tysięcy złotych grzywny.

 

Pozostali oskarżeni usłyszeli kary od półtora roku do 8 lat pozbawienia wolności i kary grzywny do 500 tysięcy złotych zł albo kary pozbawienia wolności do 2 lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i kary grzywny do 26 tysięcy złotych.

 

Wobec oskarżonych notariuszy Sąd orzekł także zakazy wykonywania zawodu notariusza.

 

Wprawdzie od niektórych pojedynczych czynów część oskarżonych została nieuniewinniona, ale wyrok w najistotniejszej części uwzględnia zdecydowaną większość stawianych przez prokuratora zarzutów, w tym zarzuty dotyczące istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, prowadzenia działalności parabankowej, czy szeregu oszustw.

 

Prokuratura wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, a po jego otrzymaniu podejmie decyzję co do zakresu apelacji.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY