MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 18 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

1 front mf mNałożenie na komorników sądowych obowiązków wynikających z pełnienia roli płatnika wywołuje problemy z ich realizacją, uważa Krajowa Rada Komornicza. I wystąpiła z pismem do Ministra Finansów.

Komornicy napisali między innymi:

Jakkolwiek komornicy sądowi nie kwestionują zasadności nałożonego na nich obowiązku to jednak jego realizacja w praktyce napotyka wiele trudności, albowiem dłużnicy często nie współpracują z komornikiem lub mają odpowiedniej wiedzy umożliwiającej komornikowi ustalenie podatkowego stanu faktycznego. Jeżeli natomiast dłużnik nie udziela odpowiedzi, lub stwierdza, że nie jest w stanie ustalić jakiejś okoliczności faktycznej, komornik sądowy również nie jest w stanie jej ustalić. Tymczasem nawet gdy w takiej sytuacji dojdzie do ustalenie wadliwego stanu faktycznego i niepobrania podatku lub pobrania go w kwocie niższej od należnej, komornik będzie ponosił odpowiedzialność. Dodatkowo wskazać należy, że w związku z niezasadnym pobraniem podatku od towarów i usług komornik sądowy naraża się na postępowanie odszkodowawcze ze strony wierzyciela. Sygnały środowiska komorniczego w zakresie tej problematyki pomimo, że dotyczyły kwestii usprawnienia i poprawy skuteczności postępowań egzekucyjnych, a tym samym realizacji zasady praworządności oraz wzrostu wpływów z tytułu podatku od towarów i usług, pozostawały dotychczas bez reakcji.

Mając powyższe na uwadze zwracam się do Pana Ministra o rozważenie możliwości wprowadzenia do ustawy o podatku od towarów i usług przepisów wyposażających komorników sądowych w narzędzia umożliwiające im realizację obowiązku wynikającego z art. 18 ustawy o podatku od towarów u usług. Narzędzia te winne przede wszystkim umożliwiać komornikom sądowym żądanie od dłużnika informacji niezbędnych do ustalenia podstawy opodatkowania, stawki podatkowej, a w konsekwencji wysokości podatku od towarów i usług.

Co więcej, mając na względzie nader częstą praktykę odmawiania przez dłużników jakiejkolwiek współpracy z organami egzekucyjnymi zasadnym jest rozważenie usankcjonowania takich działań karami porządkowymi np. na wzór kar porządkowych przewidzianych w Ordynacji podatkowej.

Całe wystąpienie KRK do MF



LS

informacja prasowa: KRK

zdjęcie: MF

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY