MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

lady justice 677945 960 720Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Koszalinie akt oskarżenia przeciwko kolejnemu członkowi zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się kradzieżami pieniędzy z rachunków bankowych, a następnie ich transferowaniem na Ukrainę

 

W skład grupy wchodzili obywatele Polski, Białorusi i Ukrainy.

 

Zarzuty

Oskarżonemu mężczyźnie prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 k.k. Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony pełnił w ramach grupy funkcję tzw. „przewodnika mułów pieniężnych”, czyli kierował osobami na których konta wpływały skradzione środki pieniężne. Kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy skradzionych z kont bankowych poprzez ich transferowanie na Ukrainę kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk.

Czyny te zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności.

 

Struktura grupy

Ustalono, że grupa działała w 2013 roku na terenie Polski oraz innych państw europejskich. Wykorzystywała zaawansowane narzędzia informatyczne do internetowych kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Środki wyprowadzone z kont pokrzywdzonych transferowane były następnie na Ukrainę za pośrednictwem sieci rachunków należących do tzw. „mułów pieniężnych”, którymi członkowie grupy nazywali osoby pozyskiwane do współpracy za pośrednictwem ogłoszeń pozorujących legalną pracę.

Zadaniem owych „mułów” było przyjęcie na własny rachunek przelewu pieniędzy wyprowadzonych z rachunku bankowego innej osoby, a następnie ich przekazanie na Ukrainę za pośrednictwem systemu Western Union. Działaniami „mułów” kierowali telefonicznie członkowie grupy określani mianem „przewodników”. Taką też funkcję pełnił oskarżony mężczyzna.

 

Członkowie organizacji nie nawiązywali ze sobą bezpośredniego, osobistego kontaktu, lecz komunikowali się jedynie za pomocą internetowych komunikatorów i specjalnych tabel on line, co umożliwiało kamuflowanie ich tożsamości oraz miejsca działalności.

 

200 pokrzywdzonych z krajów UE

W wyniku działalności grupy pokrzywdzonych zostało przeszło 200 osób i podmiotów w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Portugalii. Grupa wyprowadziła z kont bankowych oraz wyprała środki o wartości kilku milionów złotych.

Wykrycie członków grupy stało się możliwe między innymi dzięki uzyskaniu przez prokuratora danych zgromadzonych na serwerach zagranicznych dostawców usług internetowych.

 

W 2019 roku oskarżono rezydenta grupy w Polsce

W grudniu 2019 r. prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko obywatelowi rosyjskiemu będącemu rezydentem grupy na terenie Polski.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY