MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 12 lipca 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

money 163502 34023 maja br. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach zatrzymano 2 byłych członków zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Mężczyźni usłyszeli zarzut wyrządzenia Katowickiemu Holdingowi Węglowemu S.A. szkody majątkowej, poprzez zawarcie kilkudziesięciu umów na sporządzenie opinii prawnych

 

Wartość szkody wynikająca z zarzutów w stosunku do jednego z podejrzanych określona została na kwotę nie mniejszą niż 1.108.367 złotych, a w stosunku do kolejnego zatrzymanego na kwotę nie mniejszą niż 330.747 złotych.

 

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. zawierali z jedną z kancelarii prawnych szereg umów na sporządzenie opinii prawnych, opiewających na łączną kwotę ponad 1,1 miliona złotych. W tym samym czasie obowiązywały coroczne umowy zawierane przez Katowicki Holding Węglowy S.A. zapewniające stałą, kompleksową obsługę prawną zarówno dla biura zarządu spółki, jak i dla poszczególnych kopalń wchodzących w skład Holdingu.

Umowy te zawierane były pod koniec każdego roku kalendarzowego z mocą obowiązującą od 1 stycznia kolejnego roku.

 

Zapisy obowiązujących umów wskazują, że Katowicki Holding Węglowy S.A. dysponował wykwalifikowaną stalą obsługą prawną, a tym samym nie istniały przesłanki do zawierania dodatkowych umów z kancelarią radcowską na sporządzanie opinii prawnych. Ich zawarcie prowadziło w konsekwencji do nieuzasadnionych merytorycznie i ekonomicznie wydatków.

 

Środki zapobiegawcze

Prokurator po przesłuchaniu podejrzanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowym do 150.000 złotych.

Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY