MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 19 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

clause 67401 340Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym ma głosować nad zatwierdzeniem tekstu dyrektywy o prawie autorskim. Kontrowersje wzbudza jednak artykuł 13, który wprowadza obowiązek filtrowania treści zamieszczonych przez użytkowników na platformach internetowych, jedynie przy pozornej ochronie praw użytkowników

 

„Proponowana treść art. 13 dyrektywy o prawie autorskim zmienia dotychczasowy system funkcjonowania portali internetowych, nakłada się bowiem na nie obowiązek usuwania utworów, które zostały zidentyfikowane jako własność posiadaczy praw. W praktyce oznaczać to będzie, że platformy będą musiały wprowadzić system filtrów treści” – tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska z HFPC.

Do tej pory pośrednicy internetowi, platformy, były traktowane jako „słup ogłoszeniowy”, który daje tylko przestrzeń dla różnego rodzaju treści. Teraz słup ten będzie czytał i „odklejał” ogłoszenia, które w jego ocenie naruszają prawo.

 

Tym samym z jednej strony przejmie kontrolę i odpowiedzialność za publikowane u niego treści, z drugiej jednak będzie miał uprawnienia cenzorskie” – dodaje prawniczka HFPC. O ile właściciele i twórcy utworów powinni być właściwie wynagradzani, tak nie powinno się przerzucać na portale internetowe odpowiedzialności za treści.

Powoduje to bowiem, iż decyzje o treściach dostępnych dla europejskich użytkowników będą podejmowały duże korporacje internetowe z doliny krzemowej. Rozwiązanie takie zdaje się zagrażać wolności słowa” – podsumowuje Dominika Bychawska-Siniarska.

 

Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, portale internetowe powinny brać odpowiedzialność tylko za treści o nienawistnym charakterze, jeżeli o nich zostali powiadomieni. Ponadto, odpowiedzialność ta jest nakładana tylko na portale, które zarabiają na treściach internetowych (sprawa Delfi p. Estonii oraz Index.hu p. Węgrom).

 

 

 

HFPC

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY