MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 21 maja 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

thieves 2010570 340Prokuratura Okręgowa w Słupsku nadzoruje postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa przeciwko mieniu i dokumentom i dokonującej oszustw przy pośrednictwie w udzielaniu wyłudzanych pożyczek gotówkowych

 

W dniach 22 i 23 br. roku, na polecenie prokuratury, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Słupsku i w Koszalinie, zatrzymali łącznie 10 osób, którym zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych była również 35-letnia Krystyna P. kierująca tą grupą przestępczą. Zatrzymani to mieszkańcy województwa pomorskiego oraz województwa zachodniopomorskiego w wieku od 20 do 37 lat.

 

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku zarzuty odpowiednio kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu i dokumentom oraz dokonanie oszustw przy pośrednictwie w udzielaniu wyłudzanych pożyczek gotówkowych.

 

Krystynie P. oraz większości występujących w sprawie podejrzanych zarzuca się ponadto podejmowanie działań mających na celu udaremnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia wyłudzonych pożyczek gotówkowych poprzez wielokrotne transferowanie wyłudzonych kwot pieniędzy pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi (tzw. pranie brudnych pieniędzy).

 

Środki zapobiegawcze

Wobec Krystyny P. i 6 innych podejrzanych prokurator zdecydował o złożeniu do Sądu Rejonowego w Słupsku wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec pozostałych 3 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym takie jak dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwotach od 2000 do 5000 złotych.

 

Ustalenia śledztwa

Z ustaleń śledztwa wynika, że kierująca grupą przestępczą Krystyna P. nakłoniła pozostałych występujących w sprawie podejrzanych do założenia firm świadczących usługi pośrednictwa przy udzielaniu pożyczek gotówkowych. W firmach dochodziło do podrabiania wniosków o pożyczkę oraz związanej z tym dokumentacji.

Sprawcy wykorzystywali dane osób fizycznych, w celu zawarcia umów pożyczek. Podrobione dokumenty były przedkładane wobec szeregu firm brokerskich na terenie całego kraju. W wyniku takiego działania, na skutek wprowadzenia w błąd m.in. co do tożsamości pożyczkobiorcy, występujący w sprawie podejrzani doprowadzili do udzielenia co najmniej 1129 pożyczek gotówkowych na łączną kwotę co najmniej 1 700 000 złotych.

 

Podejrzani prowadzili przestępczą działalność głównie na terenie Słupska oraz Koszalina. Obejmowała ona lata 2016-2018. Pokrzywdzonymi w tej sprawie są banki i instytucje pozabankowe udzielające pożyczek, jak również osoby fizyczne, na których dane osobowe zawierane były poszczególne umowy pożyczki.

 

Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

 

 

 

PL

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY