MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 20 października 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

łapówkaCBA zatrzymało radnego Rady Miejskiej w Obornikach , na gorącym uczynku przyjęcia kolejnej transzy łapówki w zamian za pośrednictwo w uzyskaniu pozytywnej decyzji ws. planu zagospodarowania przestrzennego

 

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu postępowanie dotyczące korupcyjnego procederu oraz powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych w Obornikach. Do tej sprawy agenci Biura zatrzymali dwie osoby, w tym radnego Rady Miejskiej w Obornikach. Mężczyznę ujęto w chwilę po przyjęciu 20 tys. zł łapówki. Wcześniej przyjął 10 tys. zł, a docelowa kwota łapówki miała wynieść 110 tys. zł.

W zamian za korzyść majątkową podjął się załatwienia uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sposób umożliwiający przeprowadzenie inwestycji budowlanej przez firmę z województwa wielkopolskiego. Druga z zatrzymanych osób brała udział w procederze jako pośrednik.

Poznańscy agenci CBA przeszukali jednocześnie między innymi Urząd Miasta i Gminy Oborniki oraz mieszkania zatrzymanych.

Obaj mężczyźni trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

 

Osoby które dały się uwikłać w ten proceder i wręczyły korzyść majątkową mają możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk

 

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

 

 

 

CBA

foto: pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY