MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 23 maja 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

seal 326159 340Na polecenie prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymano czternastu pracowników byłej służby celnej. Zatrzymane osoby w latach 2013-2014 były zatrudnione w charakterze funkcjonariuszy Służby Celnej w Oddziale Celnym w Korczowej

 

Sześciu funkcjonariuszy nadal jest zatrudnionych w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.

 

Celnicy przyjmowali korzyści majątkowe

Prokuratorzy ustalili, że funkcjonariusze służby celnej, przyjmowali korzyści majątkowe od około 330 do 4000 złotych. Kwoty te stanowiły równowartość 2% wartości podatku VAT związanego z kwotą netto towarów wskazanych na każdej z przedkładanych faktur – dokumentów Zwrot VAT dla Podróżnych – Tax Free.

Zatrzymani wykonywali czynności na drogowym przejściu granicznym na kierunku wywozowym z Polski na Ukrainę na stanowisku TAX FREE. Celnicy potwierdzali wywóz poza terytorium Unii Europejskiej towarów wskazanych w przedłożonych im łącznie ponad tysiącu fakturach, wiedząc że wywóz towarów nie następuje. Następnie zatrzymani, niezgodnie z rzeczywistością, potwierdzali wywiezienie towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, poświadczając w tym zakresie nieprawdę w systemie elektronicznego rejestru dokumentów R-30 oraz wskazanych dokumentach TAX FREE – Zwrot VAT dla Podróżnych. Prokuratorzy ustalili, że zatrzymani działali w latach 2013 – 2014 czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.

 

Prokuratorzy przedstawili zatrzymanym zarzuty przestępstwa łapownictwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na dokumentach Tax Free oraz pomocnictwa do oszustwa, skutkującego zwrotem podatku VAT za 2014 rok w kwocie 715.000 złotych na rzecz jednej z firm na terenie województwa podkarpackiego, a także przestępstwa karno-skarbowe.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, część z nich złożyła w sprawie wyjaśnienia.

 

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY