MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 23 września 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hub 4563147 1280Prokuratura Okręgowa w Kielcach 31 grudnia 2019 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Jędrzejowie akt oskarżenia przeciwko 31 osobom oskarżonym o szereg przestępstw związanych z wyłudzaniem świadczeń m.in. z NFZ i ZUS. Prokurator oskarżył m.in. Leszka K. i Barbarę W. odpowiednio o blisko 400 i ponad 220 przestępstw. Zarzuty dotyczą okresu od 2010 do 2016 r. Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności

 

31 oskarżonych

Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach dotyczyło szeregu przestępstw związanych z wyłudzaniem świadczeń m.in. z NFZ i ZUS, a w tym celu także podrabianiem dokumentów i poświadczaniem w nich nieprawdy oraz powoływaniem się na wpływy w instytucjach publicznych. W toku śledztwa prokurator zebrał materiał dowodowy w postaci dokumentacji medycznej, dokumentacji z NFZ, ZUS, KRUS, PCPR w Jędrzejowie, a także zeznań świadków i częściowo wyjaśniań podejrzanych, który pozwolił na przedstawienie zarzutów 31 osobom.

 

Zaświadczenia o niezdolności do pracy

Prokurator ustalił, że w jednej z przychodni na terenie Jędrzejowa jej pracownik Leszek K., po dojściu do porozumienia z pracującym tam lekarzem i przy pomocy innych pracowników tej przychodni, prowadził proceder wyłudzania zaświadczeń o niezdolności do pracy. Osoby, którym wystawiono takie zaświadczenia, nie cierpiały na przypadłości chorobowe opisane w dokumentacji, nie były diagnozowane i nie pojawiały się w gabinecie lekarskim, a dotycząca ich dokumentacja medyczna była fałszowana.

W zamian za załatwienie takich zaświadczeń Leszek K. przyjmował korzyści majątkowe w postaci pieniędzy. Następnie w oparciu o sfałszowane dokumenty poszczególne osoby, które uzyskiwały zasiłki chorobowe, doprowadziły zatrudniających ich przedsiębiorców, a także ZUS oraz KRUS do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Ponadto prokurator ustalił, że Leszek K., w porozumieniu z innymi osobami, dokonywał fikcyjnych rejestracji pacjentów na zabiegi fizjoterapeutyczne i w ten sposób doprowadził do wyłudzenia ponad 18 tysięcy złotych oraz usiłował doprowadzić do wyłudzenia blisko 24 tysięcy złotych z NFZ. Dodatkowo w ramach fikcyjnych rehabilitacji oskarżeni doprowadzili, w porozumieniu z osobami prowadzącymi sprzedaż sprzętu do rehabilitacji, do wyłudzenia kwoty blisko 100 tysięcy złotych na szkodę NFZ i PCPR w Jędrzejowie za sprzęt do rehabilitacji, który faktycznie nie został wydany lub w przypadku którego zawyżono jego wartość.

 

Środki zapobiegawcze

Na początkowym etapie śledztwa wobec Leszka K. był stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Następnie, podobnie jak wobec większości pozostałych oskarżonych, stosowano wobec Leszka K. środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym. Ponadto prokurator dokonał zabezpieczenia mienia oskarżonych na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY