MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ms copyINTERWENCJA

Niektóre oświadczenia o stanie majątkowym sędziów zostały wyłączone z jawności. Jest wówczas następujące zdanie przy nazwisku sędziego: Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym zostały objęte ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone"

 

Więcej na temat interwencji:

Klauzula tajności "zastrzeżone" dla niektórych oświadczeń sędziów o stanie majątkowym

 

 

Ministerstwu Sprawiedliwości zadaliśmy następujące pytania:

- Jakie są przesłanki objęcia oświadczeń o stanie majątkowym sędziów ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone"?

- Kto o tym decyduje?

- Czy sama decyzja o objęciu (przesłanka) jest także tajna?

- Czy może nastąpić sytuacja, że większość oświadczeń majątkowych sędziów będzie miało taką klauzulę?

 

Otrzymaliśmy taką odpowiedź:

Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, sędziowie i dyrektorzy sądów oraz ich zastępcy są zobowiązani do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym. Oświadczenie składają sędziowie właściwemu terytorialnie prezesowi sądu apelacyjnego, zaś dyrektorzy sądów i ich zastępcy – Ministrowi Sprawiedliwości. Natomiast prezesi sądów apelacyjnych - Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

Informacje zawarte w oświadczeniu są jawne, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację ruchomości. Na wniosek sędziego, dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora sądu, który złożył oświadczenie, podmiot uprawniony do jego odebrania może zdecydować o objęciu informacji zawartych w oświadczeniu ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone”, określoną w przepisach ustawy z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, jeżeli ujawnienie tych informacji mogłoby powodować zagrożenie dla składającego oświadczenie lub osób dla niego najbliższych. Minister Sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia tej klauzuli w odniesieniu do oświadczeń.

 

Generalnie - wyłączenie jawności oświadczenia odbywa się na wniosek sędziego, dyrektora sądu lub jego zastępcy, który je złożył i pozostaje w gestii podmiotu uprawnionego do odebrania oświadczenia.

 

Przepisy dotyczące oświadczeń o stanie majątkowym stosuje się odpowiednio do asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych.

 

 

 

JW

foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY