MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  2 grudnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

lying 1562272 340Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała akt oskarżenia w sprawie szeregu oszustw popełnionych na bydgoskim rynku nieruchomości. Wśród pięciu osób oskarżonych znalazł się przedsiębiorca działający w branży budowlanej, pośrednik zajmujący się obrotem nieruchomościami oraz dwaj notariusze

 

Jak ustalono w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, przedsiębiorca działający w okresie 2019 - 2020 roku w branży budowlanej, wyszukiwał na bydgoskim rynku mieszkania na sprzedaż. Proponował ich właścicielom pozornie atrakcyjne warunki – tj. szybki zakup za gotówkę.

 

Przed samą transakcją przekazywał im jedynie zaliczkę, po czym, w krótkim terminie, w jednej z bydgoskich kancelarii notarialnych, umawiał termin sporządzenia aktu notarialnego. W dokumencie deklarowany był odroczony, przeważnie o kilka dni, termin całkowitej zapłaty oraz termin wydania przez sprzedającego nieruchomości nabywcy.

 

Następnie, w tej samej kancelarii notarialnej, nabywający mieszkanie przedsiębiorca, mimo że nie uregulował całkowitej kwoty należności za lokal jej właścicielowi, przenosił prawo własności tej nieruchomości na rzecz kolejnej osoby - właściciela jednego z bydgoskich biur nieruchomości.

 

W ten sposób oskarżony Marcin K., w 2019 roku nabył cztery mieszkania o łącznej wartości ok. 950.000 i w krótkim czasie zbył je wszystkie za gotówkę do „ręki” jednemu z bydgoskich pośredników, działającemu na rynku nieruchomości. W 2020 roku w ten sam sposób nabył kolejne mieszkanie o wartości 250 000 złotych, które sprzedał innemu przedsiębiorcy.

 

Marcin K. oraz nabywcy nieruchomości usłyszeli zarzuty doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w tym w stosunku do mienia znacznej wartości.

 

Zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków wynikających z ustawy Prawo o notariacie oraz udzielenia pomocy do popełnienia przestępstw oszustwa przy zakupie dwóch mieszkań usłyszeli również dwaj bydgoscy notariusze, którzy znając treść zapisów umów pierwotnych i mając wiedzę o braku zapłaty na rzecz pokrzywdzonych pełnej należności wynikającej z umowy sprzedaży nieruchomości, tego samego dnia lub w kolejnych dniach sporządzali akty notarialne przenoszące własność mieszkań na kolejnego nabywcę często za cenę niższą od nabycia.

 

 

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy działając na rzecz pokrzywdzonych tym oszukańczym procederem doprowadziła do zabezpieczenia wszystkich mieszkań, będących przedmiotem oszustwa, poprzez m. in. dokonanie w księgach wieczystych tych nieruchomości stosownych wpisów.

 

Jednocześnie na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 1 miliona złotych.

 

Zarzucone oskarżonym przestępstwa, polegające na oszustwach w stosunku do mienia znacznej wartości zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY