MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 21 stycznia 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

truck 2920533 340Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Pabianicach tamtejszy sąd aresztował 44 - letniego właściciela firmy transportowej, podejrzanego o wręczanie korzyści majątkowych funkcjonariuszom policji w zamian za naruszenie przepisów prawa podczas kontroli użytkowanych przez niego samochodów ciężarowych

 

Do aresztu trafili także 41 – letni, były już policjant i 42 – letni funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi – podejrzani między innymi o przyjmowanie korzyści majątkowych i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wszystkim grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10.

 

Przedstawione w tej sprawie zarzuty to efekt ustaleń poczynionych przez pabianicką prokuraturę i Łódzki Wydział Biura Spraw Wewnętrznych KGP. Jak wynika z dokonanych ustaleń, podczas kontroli przeprowadzonych przez Wydział Ruchu Drogowego stwierdzone były nieprawidłowości w zakresie stanu technicznego pojazdów firm transportowych oraz przekroczenia ładności o kilka, a nawet kilkanaście ton. Zdarzało się, że kierowcy nie posiadali wymaganych dokumentów, takich chociażby jak wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika, czy z licencji. Wiele wskazuje na to, że obciążanie samochodów większym niż dopuszczalny ładunek miało na celu osiągnięcie przez przedsiębiorców większych zysków.

 

Właściciel firmy chcąc uniknąć kar nawiązał relacje z co najmniej dwoma funkcjonariuszami WRD KMP w Łodzi. Z zebranych dowodów wynika, że były już policjant przez cztery miesiące, od października 2016 do stycznia 2017 roku, korzystając ze zwolnienia lekarskiego faktycznie zatrudniony był w firmie transportowej 44 - latka. Pobierał tam miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2500 złotych.

 

Użytkował także udostępniony mu telefon komórkowy i służbowy samochód. Jego rola w firmie sprowadzała się między innymi do „ochrony” kierowców spółki w przypadku ich zatrzymania do kontroli przez funkcjonariuszy policji. Zdarzało się, że podejmowane przez niego interwencje doprowadzały do odstąpienia od ukarania lub też do wymierzenia mandatów za inne drobniejsze wykroczenia niż faktycznie stwierdzano. 41 – latek usłyszał zarzuty, dotyczące przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie 10 tys. złotych, przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a także zarzut wyłudzenia świadczeń pobieranych podczas zwolnień lekarskich, w czasie gdy pracował w firmie transportowej.

 

Zatrzymany przedsiębiorca podejrzany jest natomiast o wręczenie korzyści majątkowych w kwocie łącznej 13 tys. złotych. Część tej kwoty, dotyczy korzyści wręczanych zatrzymanemu funkcjonariuszowi WRD KMP w Łodzi. Jak bowiem ustalono, podejrzany ten przyjął pieniądze w kwocie 1500 złotych w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem karnym w związku z ujawnieniem przekroczenia nośności pojazdu ciężarowego, należącego do spółki 44 - latka.

 

Ponadto, funkcjonariusz policji podejrzany jest o kilkukrotne przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej i ujawnienie tajemnicy służbowej. Z dowodów zebranych w sprawie wynika bowiem, że przedstawicielom firm transportowych przekazywał informacje, czy i gdzie prowadzone są kontrole policyjne.

 

Przedstawione podejrzanym zarzuty, dotyczą okresu od kwietnia 2016 do lutego 2017.

Na wniosek prokuratora zostali oni tymczasowo aresztowani.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY