MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 19 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

nozINTERWENCJA

MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Zgodnie z polskim kalendarzem szczepień na 2020 rok, MMR podaje się obowiązkowo wszystkim dzieciom w 13–15 miesiącu życia. Na prośbę czytelniczki sprawdzamy drogę szczepionki od producenta do ciała dziecka

 

Więcej na temat interwencji:

INTERWENCJA. Droga szczepionki MMR - od producenta do ciała dziecka

 

Zgodnie z informacją uzyskaną od Ministerstwa Zdrowia (MZ), aktualnie szczepienia przeciwko odrze-śwince-różyczce realizowane są zgodnie z Programem szczepień ochronnych (PSO) i wykonywane przy użyciu szczepionki M-M-RvaxPro, dla której podmiotem odpowiedzialnym jest MSD Francja. Wartość całkowita zamówienia to prawie 31 mln zł, a dostawy 1.200.000 szczepionek w 2020r. mają odbyć się w 6 terminach: do 30 stycznia, 31 marca, 29 maja, 31 lipca, 30 września i 30 października.

Producentowi zadaliśmy wiele pytań, na które w większości nie odpowiedział.

Trochę ku naszemu zdziwieniu, spółka MSD nie odpowiedziała na większość pytań, za to przesłała odpowiedź na pytanie, którego nie zadaliśmy. A to niezadane pytanie brzmiałoby tak: Jaka jest odpowiedzialność producenta szczepionek za powikłania poszczepienne?

 

Katarzyna Kozłowska, działając w imieniu spółki MSD Polska Sp. z o.o., tak odpowiedziała na to hipotetyczne pytanie:

„Spółka MSD przywiązuje ogromną uwagę do jakości, efektywności oraz bezpieczeństwa swoich produktów. Niemniej, nie może być odpowiedzialna za wszystkie działania niepożądane każdego z nich. Jest wiele czynników mogących spowodować taki efekt, na które zarówno Spółka, jak i podmiot odpowiedzialny, nie mają wpływu (np. niewłaściwa kwalifikacja do szczepienia, nieodpowiednie warunki transportu, niewłaściwe zarządzanie produktem). W związku z powyższym, każda sytuacja powinna być oceniana indywidualnie, a potencjalna odpowiedzialność może być uzasadniona wyłącznie gdy związek skutkowo-przyczynowy między rzekomym niepożądanym odczynem poszczepiennym, a konkretnym produktem, zostanie udowodniony”.

 

Jest to ewidentne wystawienie lekarzy na pierwszą linię odpowiedzialności za powikłania.

W ulotce produktu leczniczego jest podanych tak dużo przeciwskazań oraz możliwych działań niepożądanych, że trudno wyobrazić sobie, jak powinno wyglądać rzetelne badanie kwalifikacyjne przeprowadzane przez lekarza. I nie jesteśmy w tym gołosłowni, bo lekarze z Tczewa już przez ponad tydzień nie udzielili nam odpowiedzi, jak takie badanie kwalifikacyjne powinno wyglądać w przypadku szczepionki MMR.

 

Tutaj są pytania do lekarzy z Tczewa: Pytania do prezesa spółki Medical Medycyna w Tczewie dotyczące szczepionek przeciw odrze, śwince i różyczce M-M-RvaxPro

 

Zgodnie z tym co napisał producent szczepionki, to na lekarzu spoczywa obwiązek wzięcia odpowiedzialności za jakość szczepionki, że jest zgodna z deklaracją producenta i nie uległa zniszczeniu. To musi zagwarantować rodzicom lekarz. Także rzetelne badanie kwalifikacyjne.

 

Jest to niewątpliwie wbicie noża w oficjalną narrację lekarzy, którzy za np. jakość szczepionki i tym samym za jej skuteczność, jak i możliwą szkodliwość, odpowiedzialności brać nie chcą (np. wspólne stanowisko NRL i GIS z 24 stycznia br. w sprawie odmów realizacji szczepień).

 

  

 

JS

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY