MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 18 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

profesionalny-obronca-m1 sierpnia 2015 r. wchodzi w życie zmiana ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, która rozszerza zakres prawa do obrony w postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Dzięki tej nowelizacji podejrzany o popełnienie wykroczenia będzie mógł korzystać z pomocy profesjonalnego prawnika już na etapie postępowania wyjaśniającego, zanim sprawa o wykroczenie zostanie rozpoznana przez sąd.

Prawo do obrony będzie przysługiwało osobie, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, z chwilą przystąpienia do jej przesłuchania, po powiadomieniu jej o treści zarzutów albo z chwilą wezwania do złożenia pisemnych wyjaśnień. Ustawa przewiduje też uprzednie pouczenie tej osoby o przysługującym jej prawie – przed jej przesłuchaniem albo wraz z wezwaniem do złożenia pisemnych wyjaśnień.

W odniesieniu do obrony na etapie czynności wyjaśniających odpowiednie zastosowanie będą miały regulacje dotyczące obrony obligatoryjnej i wyznaczenia obrońcy z urzędu, którą będą świadczyć uprawnieni do obrony adwokaci lub radcy prawni.

Możliwość korzystania z pomocy obrońcy na etapie czynności wyjaśniających ma istotne znaczenie z punktu widzenia realizacji prawa do obrony w toku całego postępowania w sprawach o wykroczenie. Profesjonalnie prowadzona obrona w tej fazie postępowania pozwala na skuteczniejszą ochronę interesów osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia, co może skutkować zakończeniem postępowania już w tej fazie.

Dzięki nowelizacji podejrzany oraz jego obrońca będą mogli ubiegać się o udostępnienie akt już na etapie czynności wyjaśniających. Wgląd w akta będzie się odbywał na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego. Na odmowę ich udostępnienia będzie przysługiwało zażalenie do sądu.

Zmiany zostały wprowadzone w celu dostosowania procedury wykroczeniowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2014 r.

LS

źródło: ms.gov.pl

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY