MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 lipca 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

handcuffs 308899 340Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu w ubiegłym tygodniu postanowił o tymczasowym aresztowaniu 5 osób, którym zarzuca się oszustwa na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A.

 

W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu ustalono, że w latach 2015-2016, działający na terenie Zielonej Góry podejrzani, doprowadzili do zawarcia co najmniej 14 umów leasingu z Europejskim Funduszem Leasingowym S.A., których przedmiotem były maszyny do produkcji butelek, a także pakowania i etykietowania opakowań.

Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że w celu uzyskania świadczeń leasingowych sprawcy przedstawiali nierzetelne dokumenty w postaci m.in. faktur VAT dotyczące przedmiotów leasingu. Dokumenty te stwierdzały nieprawdę, albowiem maszyny takie albo w ogóle nie istniały albo wprawdzie zostały wyprodukowane, ale ich parametry różniły się zdecydowanie od wskazanych w dokumentach leasingowych.

 

Pracownica pokrzywdzonej spółki zamieszana w przestępczy proceder

W przestępczym procederze uczestniczyła także pracownica pokrzywdzonej spółki, która w protokołach z wizji lokalnej i protokołach zdawczo-odbiorczych fikcyjnie potwierdzała istnienie leasingowanych urządzeń.

 

W konsekwencji następowało uruchomienie przez pokrzywdzoną instytucję środków finansowych tytułem realizacji umów leasingu i przekazanie ich na rachunki bankowe podmiotów powiązanych z podejrzanymi, które rzekomo miały być dostawcami leasingowanego sprzętu. Sprawcy nie regulowali następnie należnych rat leasingowych.

 

Łączna wartość szkody wyrządzonej w ten sposób pokrzywdzonej spółce wyniosła ponad 6 milionów złotych.

 

7 osób zatrzymanych

W dniach 24 i 25 lipca br. na polecenie prokuratora zatrzymano siedmioro podejrzanych. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie prokuratorzy ogłosili im postanowienia o przedstawieniu zarzutów, a następnie przesłuchali. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

 

W stosunku do 5 osób prokurator skierował następnie do sadu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowań, motywując je obawą matactwa procesowego oraz grożącą surową karą. Wszystkie te wnioski zostały przez Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu uwzględnione. Wobec 2 osób prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

 

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, a w jej toku nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY