MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 20 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Skromni-i-jakosciowi-w-Wyborczej-mczyli co wolno komornikowi w oparciu o art. 855 kpc

Wszystkie teksty płatne

Gazeta Wyborcza wprowadziła od dzisiaj system odpłatności za wszystkie artykuły, które są zamieszczone na jej portalach. Tylko pierwszych dziesięć artykułów w miesiącu można będzie przeczytać bezpłatnie, za kolejne trzeba będzie już zapłacić. Uzasadniając to rozwiązanie, zastępca redaktora naczelnego gazety takie podał argumenty: by sprostać wymaganiom i ochronić dziennikarstwo najwyższej jakości; podobnie jak to zrobiło wiele poważnych gazet na całym świecie; by pokazać jakim bogactwem dysponujemy; podobny model (tzw. limitowanego darmowego dostępu) wprowadziło już wiele poważnych dzienników na świecie; że nie można utrzymać jakościowego dziennikarstwa bez opłat za jego przygotowanie; utrzymywać zespół najlepszych dziennikarzy, redaktorów, grafików i fotografów - taki, który kompetentnie i w pełni profesjonalnie opisywać będzie świat.

Przykład jakościowego dziennikarstwa

W wydaniu internetowym Gazety Wyborczej w dniu 7 grudnia 2013r. ukazał się artykuł: Komornik idzie do gapowiczów. Bierze wszystko, co ma wartość.

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,15092014,Komornik_idzie_do_gapowiczow__Bierze_wszystko__co.html

Ogólnie artykuł jest o tym, iż komornik na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie prowadzi egzekucję z majątku osób, które nie chcą zapłacić kary za przejazd komunikacją miejską bez biletu.

Z mieszkań wynoszone są telewizory, playstation, DVD, laptopy, a wszystkiemu przygląda się autor artykułu. Kilka cytatów z tego artykułu: Widmo zabrania telewizora bardzo denerwuje kolejną rodzinę, która jednak płaci karę za syna. I jeszcze jeden przypadek: 30-letnia kobieta, mieszkanka śródmieścia. Nie zapłaci, bo nie ma akurat pieniędzy. Ekipa komornika wynosi więc z domu płaski telewizor, playstation 3 i monitor komputera; od ręki płaci gotówką karę wraz z odsetkami i kosztami komornika. To prawie 700 zł. Nie miał wyjścia. Komornik mógł mu zabrać telewizor i kilka innych cenniejszych rzeczy.

Artykuł kończy się taką konkluzją: ZDiTM uprzedza, że działania komornika nie są na pokaz i kto ma dług, musi spodziewać się jego wizyty. Można tego uniknąć. Wystarczy przyjść do ZDiTM i uregulować dług.

Dla osób znających prawo egzekucyjne, opisane działanie komornika można zakwalifikować jako łamanie prawa. Generalną bowiem regułą jest pozostawienie zajętych ruchomości we władaniu osoby, u której komornik je zajął (art. 855 kpc). Oddanie tych ruchomości innej osobie dopuszczalne jest wtedy, gdy zachodzą ważne przyczyny związane z obawą udaremnienia lub utrudniania egzekucji, lub ze zniszczeniem rzeczy. Odebranie dłużnikowi rzeczy bez ważnej przyczyny, może spowodować odpowiedzialność komornika za szkodę wywołaną pozbawieniem dłużnika używania zajętego przedmiotu. W praktyce jest tak, że wierzyciel we wniosku egzekucyjnym musi dowieść, iż należy odebrać zajętą rzecz dłużnikowi.

Wykasowany komentarz

Jak czytam takie artykuły, to nie ukrywam, że krew mi się burzy. Bowiem przesłanie ich jest jasne: komornik może bez powodu zabrać dłużnikowi zajętą rzecz, może wszystko.

Takie publikacje to szkodnictwo, gdyż w dłużnikach wyrabiają lęk przed komornikiem. A prawda jest zupełnie inna. Komornik musi mieć istotny powód, by odebrać zajętą rzecz. Właściwie, to artykuł powinien być o tym, jak bronić się przed takimi bezprawnymi działaniami komornika. Jakie środki obrony ma dłużnik.

Pod artykułem zamieściłem krótki komentarz na temat art. 855 kpc. Wyraziłem też przypuszczenie, że ostatnie zdania artykułu mogą świadczyć o tym, iż powstał on na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Po kilkunastu minutach mój komentarz został usunięty. I tyle w temacie jakościowego dziennikarstwa.

Jan Wels

www.antyegzekucja.pl

Art. 855 kpc. Dozór zajętych ruchomości

§ 1. Zajęte ruchomości komornik pozostawi we władaniu osoby, u której je zajął. Jednakże z ważnych przyczyn komornik może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, choćby to było połączone z koniecznością ich przeniesienia. Osoby te pełnią obowiązki dozorcy. Komornik doręcza im protokół zajęcia.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY