MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 22 stycznia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

coronaFunkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób, które zajmowały się uzyskiwaniem dla zainteresowanych osób poświadczających nieprawdę „paszportów covidowych”

 

Przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych oraz miejsce pracy jednej z zatrzymanych kobiet, gdzie zabezpieczono dokumentację medyczną, która zostanie poddana analizie.

Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, osoba podejrzana o wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego e – zdrowie oraz osoby wyszukujące klientów zainteresowanych uzyskaniem zaświadczeń o szczepieniach. Zatrzymano także osoby, które uzyskały poświadczające nieprawdę dokumenty.

 

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. płatnej protekcji i poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 230 § 1 kk, art. 228 § 3 kk, art. 271 par. 3 kk. Ponadto 8 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, w tym jeden z mężczyzn usłyszał zarzut kierowania grupą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk.

 

Czyny zarzucane podejrzanym organizującym i uczestniczącym w przestępczym procederze związanym uzyskiwaniem poświadczających nieprawdę dokumentów zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem wobec 5 zatrzymanych o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i uwzględnił wszystkie wnioski.

 

Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych w kwotach po 10 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

 

Sprzedawali „paszporty covidowe”

Prokuratorzy ustali, że członkowie grupy przestępczej wyszukiwali osoby niezaszczepione oferując im zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie. Następnie wprowadzali dane „klienta” do systemu e – zdrowie.

W wyniku wprowadzenia danych osobowych i potwierdzenia przeprowadzenia szczepienia przez uczestniczącego w przestępstwie pracownika punktu szczepień „klienci” uzyskiwali tzw. „paszporty covidowe” upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw czy też zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny . Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Część z tych kwot miała zostać przekazana pracownikowi punktu szczepień.

 

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

zdjęcie: Policja

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY