MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 26 marca 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

silhouettes 231425 340Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie zostało zatrzymanych 50 osób podejrzanych o wręczenie korzyści majątkowych w zamian za wystawienie zwolnień lekarskich. To kolejny etap postępowania przeciwko rzeszowskiemu psychiatrze Markowi G. oraz rejestratorce medycznej Annie W.

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że Marek G. prowadził Prywatny Gabinet Psychiatryczny w Rzeszowie, gdzie zatrudniał w charakterze rejestratorki medycznej Annę W. Psychiatra był osobą uprawnioną do wystawiania dokumentów w postaci zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy. Marek G. uzgodnił z Anną W., że w czasie jego nieobecności, spowodowanych wyjazdami poza granice kraju, to Anna W., będzie wystawiała poświadczające nieprawdę zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, w zamian za korzyści majątkowe.

 

Jak ustalono, w latach 2016 – 2017, Anna W. przyjęła od kilkudziesięciu osób korzyści majątkowe w kwotach około 100 zł za jedno zwolnienie. Kobieta, w imieniu lekarza, wbrew obowiązującym przepisom, wypisała szereg zwolnień lekarskich, które następnie były podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez pracodawcę lub zasiłku chorobowego przez ZUS. Dokumenty te poświadczały nieprawdę, ponieważ lekarz Marek G. nie badał osobiście pacjenta, a zaświadczenia pomimo braku takiego badania wypisała Anna W.

 

Usłyszeli ponad 90 zarzutów

Marek. G. i Anna W. usłyszeli ponad 90 zarzutów korupcyjnych i zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Podejrzani częściowo przyznali się do zarzucanych im czynów. W październiku 2017 r., Sąd Rejonowy w Rzeszowie, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, zastosował wobec nich tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, przedłużony obecnie do 31 marca 2018 r.

 

Ogłoszono zarzuty 52 osobom wręczającym łapówki

Przeprowadzone w sprawie czynności, w tym analiza zabezpieczonej, obszernej dokumentacji medycznej pozwoliły na ustalenie osób, które wręczały korzyści majątkowe w zamian za wystawienie zaświadczeń lekarskich. Dotychczas ogłoszono zarzuty i przesłuchano w charakterze podejrzanych 52 osoby, wobec których decyzją prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1000 zł.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY