MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 29 października 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

prison 553836 340 2Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedstawił informacje na temat bieżących działań podejmowanych przez prokuraturę, zarówno w śledztwie dotyczącym spółki GetBack. Wskazał, iż Prokuratura Regionalna w Warszawie wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz., który w okresie objętym zarzutami pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. i faktycznie bankiem tym zarządzał

 

Wniosek o tymczasowe aresztowanie

Prokurator Generalny wskazał, iż Prokuratura Regionalna w Warszawie wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz., który w okresie objętym zarzutami pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. i faktycznie bankiem tym zarządzał.

 

„Prokuratura Regionalna w Warszawie złożyła w sądzie , który jest podejrzany m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów Idea Banku S.A., którzy kupili obligacje GetBack. W razie wyrażenia przez sąd zgody na tymczasowe aresztowanie Leszka Cz. zostanie wystawiony za nim list gończy” – poinformował Prokurator Generalny.

 

Wskazał, że jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Banku S.A. Leszek Cz. był zobowiązany, zarówno na podstawie statutu banku, jak i przepisów Kodeksu spółek handlowych i prawa bankowego, do pełnienia swojej funkcji w sposób uczciwy i rzetelny. Z obowiązku tego się nie wywiązał, wyrażając wbrew obowiązującym przepisom zgodę na sprzedaż przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBack S.A. Leszek Cz. był świadomy, że Idea Bank S.A. nie miał wymaganego zezwolenia KNF na prowadzenie takiej działalności, a także, że klienci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji w obligacje GetBack.

 

Dotychczasowe efekty śledztwa

Sprzedaż obligacji przez Idea Bank jest jednym z kilkunastu wątków postępowania dotyczącego spółki GetBack, w tym wyrządzenia tej spółce wielomilionowej szkody majątkowej. Wszczęte 24 kwietnia 2018 roku postępowanie jest objęte zwierzchnim nadzorem Prokuratora Krajowego. Prowadzi je kilkunastoosobowy zespół śledczy, w skład którego wchodzą prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Komendy Stołecznej Policji oraz analitycy kryminalistyczni.

Dotychczas śledztwie zarzuty usłyszało już ponad 70 osób, w tym wszyscy członkowie zarządu GetBack.

 

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY