MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 14 lipca 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

right 4926156 1280Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu mieszkańcowi powiatu słupskiego, oskarżonemu o popełnienie szeregu oszustw

 

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą wyłudzenia 31 kredytów bankowych o łącznej wartości 1 miliona 200 tysięcy zł, pożyczek w łącznej kwocie 700 tysięcy zł oraz przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 30 tysięcy zł. Oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Śledztwo dotyczyło procederu wyłudzania kredytów z banków współpracujących z firmami pośredniczącymi w ich zaciąganiu na terenie Słupska i Ustki.

Przestępcza działalność opierała się na pozyskiwaniu oraz dalszym wykorzystaniu do celów przestępczych danych osobowych tzw. „słupów”, wykorzystywanych przy zawieraniu umów. W celu uzyskania wiarygodności kredytowej tzw. „słupów”, posługiwano się podrobionymi zaświadczeniami o zatrudnieniu wystawianymi na dane różnych firm.

 

Jeden z mechanizmów przestępczego procederu polegał na sporządzeniu zamówienia na wykonanie określonej usługi np. wykonania mebli na wymiar. W oparciu o takie zamówienie zawierano w firmie pośrednictwa kredytowego umowę na sfinansowanie zamówienia.

Po zatwierdzeniu umowy przez bank zamówienie na wykonanie usługi było wycofywane, a „kredytobiorca” – „słup” otrzymywał gotówkę. Innym mechanizmem było zawieranie umów kredytowych na dane innych osób, bez ich wiedzy i zgody oraz wypłacanie pieniędzy z konta obsługi danego kredytu. Za każdym razem wyłudzone środki trafiały do organizatora i koordynatora przestępczego procederu – 62-letniego Władysława K.

Osoby działające na jego zlecenie otrzymywały wynagrodzenie, niejednokrotnie stanowiące określoną część wyłudzonego kredytu.

 

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą kilkudziesięciu oszustw kredytowych i wyłudzeń pożyczek w łącznej kwocie ponad 1,9 mln zł, tj. przestępstw kwalifikowanych z art. 286 par 1 kk i 294 par 1 kk, a także przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 30 tysięcy złotych, tj. przestępstw kwalifikowanych z art. 284 par. 1 kk.

 

Kolejny akt oskarżenia w tej sprawie

Pod koniec grudnia 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do słupskiego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 23 oskarżonym, którzy współpracowali z Władysławem K. w opisanym procederze. Oskarżeni to głównie tzw. „słupy” oraz osoby, które odpowiadały za wyszukiwanie osób, na dane których możliwe byłoby zaciągniecie kredytów.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY