MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 18 lipca 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

glass breakage 286098 340Prokuratura Okręgowa w Kielcach wraz z Wydziałem do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzeń pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustalono, że w jednej z przychodni na terenie powiatu jędrzejowskiego dochodziło do wyłudzania refundacji za zabiegi rehabilitacyjne i wizyty lekarskie, które faktycznie nie miały miejsca. Dochodziło tam także do wyłudzeń refundacji na sprzęt ortopedyczny i inne wyroby medyczne na szkodę NFZ, a także ZUS i KRUS

 

W sprawie zabezpieczono i przeanalizowano m. in. dokumentację medyczną z tej przychodni oraz przesłuchano kilkuset świadków – pacjentów korzystających z zabiegów rehabilitacyjnych w tej placówce.

 

Wstępnie ustalono, że NFZ mógł stracić nawet 100 tysięcy złotych. Prokuratorzy i funkcjonariusze Policji w dalszym ciągu badają, czy zakres wyłudzeń mógł być większy.

 

Na podstawie ustaleń dokonanych w toku postępowania na polecenie prokuratora pod koniec maja policjanci zatrzymali 9 osób, a w tym lekarza, kierownika oraz rehabilitantów z przychodni, a także dwie osoby prowadzące sklepy medyczne.

 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one powoływania się na wpływy w instytucji korzystającej ze środków publicznych i przyjmowania w związku z tym korzyści majątkowych oraz poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i wyłudzania na podstawie tych dokumentów świadczeń z NFZ, ZUS i KRUS.

 

Za zarzucane podejrzanym czyny grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Wobec 7 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi oraz zakazów opuszczania kraju.

 

Wobec 2 podejrzanych 29 maja prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wnioski o ich tymczasowe aresztowanie. Wobec jednego z tych podejrzanych, kierownika z przychodni, Sąd wniosek uwzględnił w całości i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Co do drugiego z podejrzanych Sąd przyjął, że wystarczające będą wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju i dozoru połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

 

Na poczet przyszłych kar o charakterze finansowym zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 110 tysięcy złotych.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY